zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čabárna uspěla v soutěži Stavba roku

05.10.2010
Ekologické stavění, bydlení
Ekologické vzdělání a výchova
Čabárna uspěla v soutěži Stavba roku

Centrum ekologické výchovy Kladno bylo nominováno na titul Stavba roku 2010 a získalo cenu Státního fondu životního prostředí ČR za energetickou úspornost - Stavba roku 2010.

Třípatrová dřevostavba slouží jako víceúčelové školicí centrum ekologické výchovy s ubytovací kapacitou 35 lůžek. Pořádají se zde zotavovací akce pro děti a mládež typu škol v přírodě, nejrůznější akce s ekologickou tématikou pro veřejnost či školení a semináře pro pracovní kolektivy soukromých firem i veřejné správy.

Objekt je řešen jako pasivní dům, které jsou v Česku doposud spíše raritou. Tepelné izolace mají tloušťku 20 až 60 centimetrů v závislosti na skladbě obvodového pláště. Kromě toho byly při stavbě použity i další technologie snižující spotřebu energie, například řízené větrání s rekuperací či solární systém na ohřev vody. Stavba stála několik desítek milionů korun. Zhruba devadesát procent nákladů pokryly zdroje z fondů Evropské unie a státního rozpočtu.

Ekologicky šetrná byla také výstavba. Okolní plochy o výměře zhruba 4 000 metrů čtverečních byly osázeny stromy, keři či popínavou zelení. Založeno zde bylo rovněž několik trávníků a rozsáhlá permakulturní zahrada. Zazeleněna byla i většina střešních ploch a teras. Součástí stavby je čistírna odpadních vod.

Kompozičně je řešena jako hmotný kubus s vystupujícími prosklenými arkýři na severní straně. Na západní a východní straně jsou terasy a zimní zahrada. Plášť budovy je ze svisle kladených modřínových fošen, ve spodních partiích se obloží cembonitovými deskami.

Vítězové soutěže byli slavnostně vyhlášeni 30. září v Betlémské kapli. Titul Stavba roku 2010 získalo pět staveb, kromě toho byla udělena i cena Státního fondu rozvoje bydlení, cena předsedy Senátu Parlamentu ČR, cena primátora hl. m. Prahy, cena Státního fondu životního prostředí za infrastrukturu a cena Státního fondu dopravní infrastruktury. Výsledky naleznete na webu Stavba roku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí