zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině směřuje nejvíc peněz na ochranu přírody do odpadů

05.10.2010
Odpady
Příroda
Na Vysočině směřuje nejvíc peněz na ochranu přírody do odpadů

Největší díl peněz vydávaných v posledních letech za ochranu životního prostředí na Vysočině směřuje do lepšího nakládání s odpady. Loni to podle Českého statistického úřadu byly více než čtyři pětiny z celkové zhruba půl miliardy Kč investic. Nejdražší byly stavby a rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod. Řada velkých akcí se v této oblasti ještě chystá.

Investoři se sídlem v kraji uskutečnili v roce 2009 kvůli ochraně životního prostředí akce za 451 milionů Kč, což bylo v meziročním porovnání o 136 milionů Kč méně. Na loňské projekty získali 135 milionů Kč z dotací.
Kvůli zlepšení čistoty vypouštěných odpadních vod bylo na Vysočině v roce 2009 vydáno 263 milionů Kč, dalších skoro 120 milionů korun stály projekty zaměřené na lepší nakládání s ostatními odpady. Ochrany ovzduší se týkaly akce za 34 milionů Kč a kvůli ochraně půdy a vod byly provedeny investice za devět milionů Kč.

Na Vysočině loni dávaly peníze do zlepšení zařízení ovlivňujících čistotu okolí také instituce, které nesídlí v kraji. Celkem byly na území kraje provedeny investice za 594 milionů Kč, což byla nejnižší částka za posledních šest let. Tento pokles mohl být způsoben i tím, že řada zásadních projektů na přestavbu kanalizací a čistíren odpadních vod již byla provedena dříve. Přísnějším normám pro vypouštěné odpadní vody mají největší sídla v kraji vyhovět už v tomto roce. Přesto se ještě řada projektů chystá, rekonstrukce kanalizací provádějí nebo připravují i menší města a obce.

V nejbližší době by například měly začít další akce zaměřené na zlepšení čistoty vody v řece Dyji. Do projektu za víc než 1,7 miliardy Kč, který slíbila dotovat Evropská unie, je zapojeno 15 sídel z Vysočiny a jižní Moravy, stavební práce by měly být provedeny do konce roku 2012.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí