zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Volební lídři k ekologickým problémům Brna

09.10.2010
Politika
Volební lídři k ekologickým problémům Brna

Ne dalším hypermarketům, ano nízkoemisní zóně, čistějším palivům i prachovým filtrům pro automobily

Z 16 oslovených lídrů kandidátek pro komunální volby v Brně 10 odpovědělo na dotazy k problémům životního prostředí, které jim zaslal Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) v rámci programů ke zlepšení ovzduší a ochraně klimatu.

Z vyhodnocení odpovědí vedoucích osobností brněnských kandidátek vyplývá, že překvapivě mnoho z nich nebude podporovat výstavbu hypermarketů. Podporu má vznik nízkoemisní zóny, zavádění čistějších paliv v dopravě nebo prachových filtrů pro automobily s dieselovými motory, ale také zlepšení podmínek pro pěší a cyklisty.

"Ohodnotili jsme odpovědi politiků na každou z položených otázek v rámci pětibodové známkovací škály užívané ve školách, takže jsem získali nejen obrázek o postoji k jednotlivým problémům, ale průměrná známka je také indikátorem celkové politiky ve vztahu ke kvalitě ovzduší ve městě a globální ochraně klimatu. Záleží samozřejmě na voliči, jestli a jak shromážděné informace použije při svém rozhodování ve volbách." uvedla Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica a dodala:
"Je dobrou zprávou, že mnozí brněnští politici jsou otevření zavádění v zahraničí již úspěšně odzkoušených opatření pro čistější ovzduší. Po volbách chceme nabídnout zvoleným zastupitelům podrobnější informace o konkrétních zkušenostech s nízkoemisními zónami, s prachovými filtry nebo zaváděním mýtného. Není důvod, aby se Brno nepřidalo k mnoha evropským městům, kde už taková opatření fungují," uvedl Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika z Centra pro životní prostředí a zdraví. "Jako nejlepší jsme vyhodnotili odpovědi Martina Andera (Strana Zelených) získali průmětno známku 1,4 a Pavla Strnada (Moravané s ČSNS 2005) 1,9. Nejhůře hodnoceny byly odpovědi Svatopluka Kalužíka (Sdružení soukromníků ČR) s 3,6 a Lubor Pospíchal (SPO Zemanovci) s průměrnou známkou 3,5.

Předvolební dotazování se uskutečnilo v rámci projektu "Dva v jednom" pro ochranu ovzduší a klimatu Ekologického institutu Veronica a mezinárodního projektu "Soot free for Climate", který v České republice koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podobné předvolební dotazování jako v Brně proběhla také v Českých Budějovicích, Brně a v Plzni.

Další informace:
RNDr. Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, tel.: 777 323 792,
e-mail: yvonna.gailly@veronica.cz
MUDr. Miroslav Šuta, Centrum pro životní prostředí a zdraví, tel.: 608 775 754,
e-mail: miroslav.suta@centrum.cz

V přílohách:
Otázky pro vedoucí osobnost kandidátních listin do zastupitelstva města Brna 2010 k problematice znečištění ovzduší.
Tabulka s hodnocení odpovědí lídrů kandidátek v Brně.Stáhněte si celou tiskovou zprávu 1: Tisková zpráva a tabulka s hodnocením odpovědí lídrů kandidátek v Brně
Stáhněte si celou tiskovou zprávu 2: Dotazník pro vedoucí osobnost kandidátních listin do zastupitelstva města Brna 2

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí