zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Temná strana optimismu

11.10.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Temná strana optimismu

Jak se to mohlo stát, ptáme se pokaždé, když se děje něco takového, jako nyní v Maďarsku. Odpověď je prostá. Protože jsme optimisté. Přeceňujeme šance a podceňujeme rizika. Kdekdo věří, že může vyhrát ve Sportce, málokdo si připouští, že se může zabít v autě. A to přesto, že téměř nikdo osobně nezná šťastného výherce loterie. Zato skoro každý zná někoho, kdo měl havárii s vážnými následky. Většina z nás v autě dál riskuje, kdekdo si sedne za volant zmazaný pod obraz. K povaze člověka prostě patří přesvědčení, že jemu se nemůže nic stát.

V technologické oblasti tato temná stránka optimismu produkuje opakované katastrofy, neštěstí a zmar. Jako nyní v Maďarsku, jako před pár měsíci v Mexickém zálivu nebo jako kdysi v Černobylu. Záběry z maďarských vesnic zavalených rudým bahnem nám opět připomínají, že optimismus, který vede k podcenění rizik, je potřeba neustále krotit. Proti principu "ono se přece nemůže nic stát" musí stát princip předběžné opatrnosti. A musí existovat silné a kompetentní úřady, které ho budou tvrdě vymáhat a hájit. V tomto smyslu je maďarská katastrofa pádným příspěvkem do současné české (anti)ekologické debaty. V Česku je módní zastávat názor, že ekologické myšlení, které právě na principu předběžné opatrnosti stojí, je od základů vadné, namířené proti člověku, svobodě, pokroku. V různé míře a formě to tvrdí nejen prezident Václav Klaus, ale třeba i ministr životního prostředí Pavel Drobil. Teď ale pár desítek kilometrů od našich hranic vidíme, že se proti člověku může stejně dobře obrátit i nedostatečně regulovaný optimismus.

Není to jen akademické slovíčkaření. Pokud se například v Ralsku znovu začne těžit uran, měla by být míra předběžné opatrnosti, pokud jde o použité technologie a jejich kontrolu, rozhodně větší než malá. A také by se měly co nejrychleji vyřešit otazníky kolem ekologické zakázky století, u které se v tahanicích ztrácí podstata, totiž, že v ní jde o sanaci míst, která jsou potenciálními ekologickými bombami.

Pro ministra Drobila je pak maďarská lekce tato. Jeho resort by měl v prevenci i kontrole fungovat jako racionální brzda technologického optimismu, nikoli jako jeho integrální součást.

AUTOR: Petr Honzejk
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí