zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další na řadě? Jen čekáme, kdy začneme svítit.

12.10.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Další na řadě? Jen čekáme, kdy začneme svítit.

Skládka u města Ájka není jedinou maďarskou časovanou bombou. Strach mají i lidé z obce Almásfüzitö na břehu Dunaje, která leží přímo na hranici se Slovenskem. I tady mají za humny obrovskou skládku masy stejného červeného toxického kalu. "Co když jsme teď na řadě my," má strach třicetiletý Robert, otec dvou dětí. Se svojí rodinou žije v ulici, která je ke skládce nejblíže.

Podobně reaguje každý, s kým ve vsi mluvíme. Ekologická katastrofa z minulého týdne vzbudila u obyvatel této severomaďarské obce strach. Má ho i Melinda, která se se svým manželem do ulice blízko kaliště přistěhovala teprve nedávno. "Pro koupi domu jsme se rozhodli, protože byl laciný. Teď se ale bojím, aby se tu nestalo to, co v Kolontáru," říká Melinda, která prý o blízkosti obrovského kaliště nevěděla.

Pokud by se hráz protrhla, jedovaté bahno by se vylilo přímo do Dunaje. Obrovské kaliště si však svou daň podle místních vybírá už teď. "K Dunaji chodíme na procházky a vidíme, jak z nádrže vytéká špína přímo do řeky. Je jasné, že je od toho svinstva všechno znečištěné," tvrdí Robert. Místní jsou však v patové situaci. Úřady nic nedělají, přestože je o to obyvatelé žádali. "Tahle oblast je plná skládek, už jen čekáme, kdy začneme svítit," uzavírá Robert.

Martina Lidinská
od naší spolupracovnice z Maďarska
Autorka pracuje pro slovenské Hospodárske noviny

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí