zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Risk u zelených budov se vyplatí?

19.10.2010
Ekologické stavění, bydlení
Risk u zelených budov se vyplatí?

Tři z celkových čtyř kancelářských budov, jejichž výstavba má začít v nejbližších měsících, budou mít charakter tzv. green buildings. Kromě mezinárodně uznávaných certifikátů - LEED, BREEAM nebo Green Building Certificate - spojuje připravované projekty šetrné k životnímu prostředí ještě jedna věc: spekulativní develop-
ment.

Podle DTZ se risk developerům spekulativních projektů šetrných k životnímu prostředí bez podepsaných předpronájmů vyplatí. I mezi nájemci totiž stoupá poptávka po "zelených budovách" - provozní náklady jsou důležitým kritériem pro velké firmy, jakou je například UniCredit Bank.

I když bude v druhé polovině letošního roku podle údajů DTZ na pražský trh dodáno pouze kolem 27 500 m2 nových kancelářských prostor, pro rok 2011, stejně jako pro rok 2012, by objem dokončených či rozestavěných kancelářských staveb však mohl dosáhnout 100 000 m2. Aktuální úroveň neobsazenosti dosahuje v Praze 13,8 %, což odpovídá 375 000 m2 administrativních ploch s možností okamžitého nastěhování.

Právě "zelené kanceláře" budou mít na trhu kancelářských prostor významnou konkurenční výhodu a větší šanci vyhovět poptávce nájemců.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí