zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pramen vytvářející sedimenty je novou přírodní památkou Plzeňska

17.10.2010
Pitná voda
Pramen vytvářející sedimenty je novou přírodní památkou Plzeňska

Ojedinělý Malenický pramen vyvěrající z břidlicového podloží u Draženě na severním Plzeňsku vyhlásil Plzeňský kraj jako novou přírodní památku. Jedinečnost pramene spočívá zejména v tom, že díky vysokému obsahu solí vznikají kolem pramene malé terásky z usazenin, řekl ČTK krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný.

Voda z pramene má výjimečné složení, například nízkou hladinu pH či vysoký obsah železa. Jeho zdrojem jsou takzvané kyzové břidlice, které se v minulosti v blízkosti pramene dobývaly a využívaly k výrobě kyseliny sírové. "Těch pramenů, které mají takovou vydatnost solí, v Plzeňském kraji moc není, známé je to například z Karlových Varů," uvedl Smutný.

Podle internetových stránek krajského úřadu je v kraji 185 maloplošných zvláště chráněných území, z toho je šest národních přírodních rezervací, pět národních přírodních památek, 89 přírodních rezervací a 85 přírodních památek. Krajský úřad spravuje 117 maloplošných zvláště chráněných území, doplnil Martin Plíhal z odboru životního prostředí.

Kraj v posledních letech postupně přehlásil řadu dříve vyhlášených přírodních památek, u nichž většinou nově vymezuje hranice. Nově vyhlášenými památkami byla například louka Svaté Pole u Horažďovic, kde rostou vzácné rostliny včetně vstavače kukačky. Novou maloplošnou přírodní rezervací vyhlásil kraj také lokalitu Nový rybník nedaleko Zbůchu a Líní na Plzeňsku, která je jedinečná mimo jiné díky masivnímu výskytu vodních ptáků. Kraj navrhuje na vyhlášení i další lokality, třeba území Pohorsko a Vlkonice na Klatovsku s významným výskytem kriticky ohroženého zvláště chráněného hořečku mnohotvarého českého.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí