zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V ČR vznikne genetická databanka volně žijících organismů

14.10.2010
Zemědělství
GMO
V ČR vznikne genetická databanka volně žijících organismů

Na půdě Akademie věd vznikl návrh na vytvoření genetické databanky volně žijících organismů České republiky. Podle profesora Ústavu biologie obratlovců Jana Zimy by šlo o propojení databází všech institucí vlastnících nějaké sbírky. V minimální verzi nepočítá návrh například se stavbou nového centra, ale navrhuje pouze funkční propojení databází tak, aby bylo možné spolehlivě vyměňovat vzorky, řekl dnes Zima novinářům.

V Česku žije přes sto tisíc druhů, ne všechny zatím byly poznány. Část jich přitom mizí kvůli globálním změnám. Jiné naopak přibývají a pro českou přírodu znamenají riziko. Vědci tak nyní například zkoumají rostlinu ambrozii, která se zřejmě rozšíří z jihu do střední Evropy a vyvolává alergie. Hledají také například cestu, jak ochránit kukuřici před broučkem, který se do Evropy dostal z Ameriky v době působení americké armády v Srbsku. Nyní tento brouček už stabilně žije na jižní Moravě a zřejmě se rozšíří po celém území státu.

Ochrana biodiverzity patřila letos mezi témata Fora 2000. Podle vědců je třeba stále hlouběji zkoumat zákonitosti přírody, protože v ní člověk stále žije a potřebuje ji.

Exministr životního prostředí a ředitel ochrany přírody Evropské komise Ladislav Miko nepochybuje o tom, že všechny problémy jsou technologicky řešitelné. "Je to ale energeticky náročné. Jsme schopni udělat cokoli, ale proč, když to za nás může udělat příroda," zdůraznil na tiskové konferenci význam zachování přírodní rozmanitosti. Není to podle něj například ochrana pandy nebo jiných ohrožených druhů, ale snaha o zachování základních služeb přírody, jako je déšť nebo půda.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí