zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nanonátěr s neuvěřitelnými vlastnostmi míří do prodeje

20.10.2010
Ovzduší
Vytápění, zateplení
Zdraví
Nanonátěr s neuvěřitelnými vlastnostmi míří do prodeje

Společnost Colorlak, největší český výrobce nátěrových hmot, uvádí na trh revoluční novinku v podobě nano-nátěru FN.

Fotokatalytický nátěr FN vyráběný ve dvou variantách s obchodním názvem Aktivní nano stěna (verze pro interiéry) a Aktivní nanoštít (varianta určená pro venkovní použití) vznikl na základě výzkumu českých vědců a je patentovaný u nás i ve světě.

Jeho výjimečnost spočívá ve vysoce účinném čištění vzduchu od všech organických škodlivin, jako jsou viry, bakterie, spóry, plísně, alergeny, karcinogenní látky či výfukové zplodiny.

Když stěny fungují jako čistička

Nano-nátěr FN obsahuje jako funkční složku nanočástice oxidu titaničitého TiO2, které pomocí fotokalatyckého procesu, likvidují organické částice v ovzduší, tím že je rozloží na vodu a oxid uhličitý (CO2). Celý proces je aktivován ultrafialovým zářením, které je přirozenou součástí denního světla. Jedná se o účinnou, energeticky nenáročnou a bezporuchovou čističku vzduchu, která je nekompromisní ke všem organickým částicím v ovzduší, ale absolutně bezpečná k lidem a jejich domácím mazlíčkům.

"Historie společnosti Colorlak byla vždy zaměřena na ochranu majetku a zkrášlení prostředí, v němž lidé žijí. Ale přispět k jejich zdraví i životní pohodě, to je pro nás zcela nový a povznášející úkol. Díky nanotechnologii, našim zkušenostem a obyčejnému dennímu světlu jsme již dnes schopni všem zájemcům o čisté a zdravé bydlení nabídnout jednoduché řešení. Nano-nátěry FN se postarají téměř o všechno, co je nám nepříjemné nebo nám přímo škodí. Ať už je to zápach kouře či přepálených tuků, viry, bakterie, alergeny nebo výfukové zplodiny automobilů. Pomáhají tak, aby nejen domácnosti, školy a nemocnice, ale i rušné ulice mohly být zdravější a krásnější," uvedl Ing. Svatopluk Chalupa, předseda představenstva společnosti Colorlak.

Špičkový produkt s českým rodokmenem

"Fotokatalytické nano-nátěry řady FN vznikly na základě uplatnění nejnovějších poznatků v oblasti nanotechnologií. Ve spolupráci s předním odborníkem na nanotechnologie, Ing. Janem Procházkou, se nám podařilo vytvořit produkt, který nemá v Evropě žádnou konkurenci. Ostatní produkty, ve kterých je fotoaktivní TiO2 obsažena přímo ve formulaci barvy, jsou totiž podstatně méně účinnější, a to výrazně. Podle typu aplikace nejméně 10 až 20krát méně účinnější," upřesnil Ing. Zdeněk Tůma, vedoucí strategických projektů společnosti Colorlak.

Pro představu: pouhá půlhodina stačí podle něj k tomu, aby se zakouřená místnost běžných rozměrů ošetřená nátěrem FN, zbavila cigaretového kouře a zápachu.

Nanočástice oxidu titaničitého jsou zdravotně zcela nezávadné. Lidstvo s nimi žije téměř 100 let a je vystaveno jejich vlivu všude v okolí. Jsou součástí pigmentu titanové běloby, tedy například bílých i řady dalších interiérových a exteriérových barev či plastů. Naleznete je rovněž v potravinách pod označením E171, tedy např. ve šlehačce ve spreji či bílém pečivu, zubní pastě, jogurtech, bonbónech, lécích ve formě potahovaných tablet, kosmetických přípravcích (opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem) a dalších.


Nátěry FN (Aktivní nano stěna, Aktivní nanoštít)

Jedná se o vodné suspenze fotoaktivního oxidu titaničitého a anorganických pojiv. Po nanesení a zaschnutí tvoří mikroskopicky tenkou ochrannou vrstvu o síle 0,005 mm, která následně rozkládá všechny organické částice (karcinogeny, molekuly pachu, viry, bakterie, výpary z umělých hmot apod.) primárně na vodu a oxid uhličitý. Nátěrem ošetřený povrch je v podstatě samočistící. Mezi další pozoruhodné atraktivní vlastnosti nátěru FN patří rovněž vysoká odolnost proti grafitti. Trik spočívá v tom, že sprejer spotřebuje na svůj výtvor 3x více barvy, kterou lze navíc z povrchu snadněji odstranit. Hlavní využití naleznou nátěry FN podle výrobce zřejmě v interiérech při čištění vzduchu a tvorbě sanitárního prostředí, ale také v exteriérech při ochraně fasád a čištění okolního vzduchu.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí