zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odkališti ve Slovinkách hrozí protržení

21.10.2010
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Odkališti ve Slovinkách hrozí protržení

Celostátní kontrola skládek odhalila kritický stav odkaliště ve Slovinkách na východním Slovensku. Při silných deštích hrozí protržení hráze a uvolnění statisíců tun kalu s obsahem arzenu. Řešením by měla být sanace z protředků EU.

Kritický stav nádrže

"Na odkališti Slovinky je stav neuspokojivý a při abnormálních deštích může být zvýšené riziko havárie," uvedl OdkalištěAttila Lovász z ministerstva zemědělství. Na možnost ekologické havárie již loni upozornila státní Vodohospodářská výstavba, podle které skládka ohrožuje i nedaleké město Krompachy.

Pokud by se 113 metrů vysoká hráz protrhla, statisíce tun kalu s vysokým obsahem arzenu by podle nich zaplavily některé domy až do třímetrové výšky. Usazeniny jsou zatím suché, při poškození odvodňovacích kanálů a při silných deštích by ale hráz nemusela tlak vzniklého bahna vydržet.

Na dalších 26 skládkách je podle kontrolorů stav uspokojivý a nehrozí žádná rizika ani při neobvykle vydatných srážkách. Nebezpečí údajně nehrozí ani středoslovenské Horní Vsi u Kremnice.

Kdo vyčistí odkaliště?


Kritickou situaci ve Slovinkách chce stát řešit s pomocí fondů z Evropské unie. Majitel odkaliště je totiž v konkurzu a nemá na sanaci hráze peníze. "Dal jsem pokyn, aby do konce prosince byla zveřejněna výzva na prostředky z EU na řešení tohoto problému," uvedl státní tajemník ministerstva zemědělství a životního prostředí József Nagy. Projekty na průzkumné a sanační práce mohou podle Nagye podávat zatím jen neziskové instituce a obce.

Podobné kontroly odkališť a chemických provozů z preventivních důvodů v uplynulých dnech provedli také čeští hasiči. Prozatím nebyly hlášeny žádné mimořádné okolnosti, konečné výsledky prověrek ale budou teprve zveřejněny.

Maďarská výstrahaČervený kal, který před čtrnácti dny unikl z jímky hliníkárny v zapadomaďarské Ajce, zabil devět lidí a na 150 dalších zranil. Jedovatá látka kontaminovala půdu o rozloze asi 40 kilometrů čtverečních a zcela zničila život v jedné řece a jednom potoku. Částečně zasažen byl také Dunaj. Škody se zatím odhadují v přepočtu na asi 1,7 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí