zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konec ředitele šumavského národního parku

02.11.2010
Chráněná území
Konec ředitele šumavského národního parku

Ministr životního prostředí dnes přinutil ředitele šumavského národního parku Františka Krejčího k rezignaci.

Pavel Drobil o něm ještě v červenci prohlásil: "Udělal na mě ohromný dojem. Myslím, že na svém místě je výborný, a moc mu fandím." [1]

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Je evidentní, že ředitele Krejčího dotlačil svými kroky k rezignaci ministr Drobil. Myslím, že tady vůbec nejde o to, zda kácet zbytky šumavských pralesů. František Krejčí naštval velké těžařské společnosti zavedením takzvaných minitendrů na práce v parku. Správa sice dostala cenu za jejich transparentnost a rovné podmínky pro všechny, stát ušetřil asi třicet procent peněz za zakázky a dodavatelé, kteří dělali chyby, dostali pokuty či výpověď. Ale právě to vlivným firmám vadí. Na šumavské dřevo si teď brousí pily nejen kmotrovská lesní akciovka z Hluboké."

Krejčí v posledních týdnech rozčílil řadu těžařských firem. Správci parku totiž díky nově zavedené kontrole udělili bezmála milion korun pokut za chyby v odváděné práci. Se 36 firmami přímo rozvázali smlouvy. Mezi pokutované patří i vlivné firmy LESS či Petra Hodonín. Lepší pravidla zadávání zakázek vytvořila rovné podmínky pro všechny firmy i živnostníky. Velké těžařské společnosti proti němu poslaly sedmdesát stížností na antimonopolní úřad, ale ani v jednom případě neuspěly [2].

Ředitel rovněž striktně odmítal návrh zákona z dílny plzeňského hejtmanství, podle kterého měli o těžbě dřeva a zadávání zakázek v lese rozhodovat regionální politici.

Tři hlavní úspěchy ředitelování Františka Krejčího na Šumavě:

o 30 % národního parku bylo vyčleněno a ponecháno divoké přírodě bez těžby dřeva. Šumavě se tak postupně vrací renomé mezinárodně uznávaného parku [3].

o Návštěvnost parku je v posledních letech rekordní a rozšiřují se možnosti pro turisty. Správa národního parku otevřela řadu nových přechodů do Bavorska nebo místa, kde lze legálně přespat pod širým nebem.

o Správa parku před několika týdny dostala cenu pro nejtransparentnější úřad díky zavedení tzv. minitendrů na práce v lese. Jde o způsob zadávání zakázek, v němž mají drobní místní živnostníci rovné postavení s velkými dřevařskými firmami a odvedená práce je pod účinnou kontrolou [4]. Navíc státu snížil náklady - a dodavatelským firmám příjmy - o 30 procent [2].


Kontakt:
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, tel. 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí