zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Je vypínání topení přes den skutečně úsporné?

08.11.2010
Energie
Je vypínání topení přes den skutečně úsporné?

Jedním z kroků ČEZ směrem k úspoře energií je tzv. HDO - dálkové vypínání elektrického topení. Je však toto opatření skutečně úsporné, nebo spíše kontraproduktivní?

V současné době se neustále mluví o ceně elektřiny. Jedni svalují vinu na druhé a mne jako konečného spotřebitele zajímá převážně výsledná cena - zvláště pokud používám elektřinu na vytápění. Dosud nikoho nenapadlo, jak snížit spotřebu elektřiny mimo zateplování, výbavy bytu úspornými žárovkami a tak dále.

Já bych jako největší úsporu viděl zrušit takzvaný "nízký a vysoký tarif". V praxi to znamená, že vám během dne na 4 hodiny vypnou elektrické topení. Když vám však při -10 °C venku vypnou na hodinu elektrické topení, při opětovném zapnutí musí topení tuto ztrátu pracně dohánět. To znamená, že topení pracuje nepřetržitě a spotřebuje mnohem více energie, než kdyby k vypnutí nedošlo.

O této skutečnosti jsem se přesvědčil v době, kdy ještě existovaly Jihomoravské energetické závody, které přes svátky topnou elektřinu nevypínaly. Denní spotřeba elektrické energie objektivně klesla minimálně o 1/3. Tento fakt mi potvrzují i všichni, kdo topí plynem, který jim nikdo nevypíná.

V loňském roce jsem tento problém diskutoval i se společností ČEZ. Jejich odpověď byla, že za všechno může Energetický regulační úřad, který tento přežitek z dob minulých prosazuje.

V konečném důsledku by mne měli podpořit i ekologové, protože menší spotřeba energie znamená i menší zatížení životního prostředí. Svoje dopisy ČEZ jsem končil větou: Zrušte HDO - dálkové vypínání elektrického topení.

Ladislav Koubek, Vranovice

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí