zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Investoři do fotovoltaiky protestují před sněmovnou

05.11.2010
Solární energie
Investoři do fotovoltaiky protestují před sněmovnou

Kolem stovky investorů do solárních elektráren se dnes ráno sešlo před Poslaneckou sněmovnou, aby protestovali proti schválení 26procentní daně na solární elektrárny. Obávají se, že vládní opatření řadu z nich přivede k bankrotu. Před budou sněmovny se snaží oslovovat jednotlivé poslance, aby pro zákon nehlasovali.

"Už nevím, jak apelovat, aby 26procentní daň nebyla schválena," řekl ČTK prezident České fotovoltaické průmyslové asociace František Smolka. "Pro malé investory bude daň naprosto zničující, doufáme, že ji vláda neschválí," doplnil.

Asociace varuje, že pokud stát uvalí na solární elektřinu daň 26 procent, poškodí to zhruba 1450 firem. Ohrozí to podle něj také víc než 5000 pracovních míst, které v tomto sektoru vznikly.

Vláda navrhuje například tříleté zdanění elektřiny ze slunečních elektráren daní 26 procent nebo zavedení darovací daně z emisních povolenek sazbou 32 procent. Dalším opatřením je zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren.

Zpravodaj k vládnímu návrhu zákona Milan Urban (ČSSD) však ČTK ve čtvrtke sdělil, že zákon se dnes projednávat nebude a přesune se na příští úterý. Vzhledem ke lhůtám, které vyžaduje zákon, by se totiž dnes novelou mohli zabývat nejdříve až kolem čtvrté hodiny odpolední.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí