zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadky opět změnily Neapol ve skládku

10.11.2010
Odpady
Šlendryján
Odpadky opět změnily Neapol ve skládku

Neapol ničí tuny odpadků. Premiér slíbil nápravu. Nic se nestalo. Organizovaný zločin si z "odpadků" udělal výnosný podnik.

V jihoitalské Neapoli se stále hromadí odpadky, v ulicích jich tam leží přes 2200 tun. Přesto premiér Silvio Berlusconi uváděl dva konkrétní příklady organizačních schopností svých a své vlády: vyřešil problém odpadu v Neapoli i okolí a obyvatelstvu zemětřesením zničeného města Aquila dal naději, že se jeho život brzy vrátí do normálních kolejí.

Berlusconi navštívil Neapol před 11 dny a při oné příležitosti prohlásil, že "během tří dnů budou ulice města opět čisté a bez odpadků".

Jeho blízký spolupracovník pro nouzové situace Guido Bertolaso byl opatrnější a hovořil o "zázraku během šesti dní". Ani ten se nekonal. Někteří představitelé opozice hovoří o "Potěmkinově vesnici": během prvních tří dní byly uklizeny turisty navštěvované ulice středu města, ale na předměstí se údajně nic nestalo.

Italové institucím nevěří

Problém určitě spočívá v organizaci (odvoz a zpracování odpadu je již od roku 1994 v rukou "zplnomocněných vládních komisařů"), ale současná situace je následkem toho, že místní obyvatelstvo nemá žádnou důvěru k institucím.

Starostové měst v okolí Neapole, kde se nacházejí různé skládky, v minulých letech podepsali celou řadu dohod s přestaviteli okresních, regionálních i centrálních orgánů, ve kterých vyjádřili souhlas s dočasným otevřením skládek odpadu na svém území, za předpokladu, že tyto budou během dvou let uzavřeny a přivezený odpad bude zpracován tak, že nebude představovat pro obyvatelstvo či životní prostředí žádné nebezpečí.

Počítalo se s tím, že mezitím bude naplno fungovat velká spalovna v obci Acerra a bude zahájena stavba dalších zařízení. Spalovna v Aceře ale stále nepracuje na plný provoz a o stavbě dalších zařízení se nic neví. Dvě skládky na předměstí Neapole se mezitím zaplnily, a tak se jako jediné řešení jevilo nejen pokračovat v odvozu na stávající depozita, ale otevřít i nové v obci Terzigno, na úpatí Vesuvu.

Lidem došla trpělivost

V té chvíli místnímu obyvatelstvu, které si stěžuje na zápach a údajné šíření nemocí, došla trpělivost: popelářským vozům zabránili v příjezdu na skládku, v některých případech i řidiče vozů napadli a jejich vozidla zapálili.

Je možné, že se do protestů obyvatel zapojil organizovaný zločin, zde nazývaný "camorra", protože ta z neustálé nouzové situace těží obrovské zisky. Neodváží totiž odpadky na placená místa, nýbrž na nelegální skládky.

Přitom v jiných provinciích tohoto regionu Campania je situace zcela normální, a v některých případech je diferencované zpracování dále než v severní Itálii. A obyvatelé těchto míst viní Neapol, že její chybou jsou všichni házeni do stejného pytle.


AUTOR: Josef Kašpar
Od našeho spolupracovníka zItálie

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí