zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dokončovaná Bystřická zastavení i přírodu nám v zimě připomene kniha o původních dřevinách Vysočiny

21.11.2010
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Dokončovaná Bystřická zastavení i přírodu nám v zimě připomene kniha o původních dřevinách Vysočiny

O Bystřických zastaveních, která jsou volným pokračováním úspěšné Svratecké vodohospodářské naučné stezky, jsme vás již při nejrůznějších událostech informovali. Protože jsou před dokončením, rádi bychom vám je znovu krátce připomněli.

Zastavení je sedmnáct a realizují se již druhým rokem. Jako první ze zastavení, i když s číslem 14, se otevíral v roce 2009 ekologický pavilon u základní školy na Nádražní ulici. V současné době se pracuje na zastavení posledním, sedmnáctém, na Vrchové, kterým bude dílna v přírodě "Zasaď strom na Vysočině" umístěná v blízkosti rozhledny na Karasíně. Slavnostní otevření dílny se připravuje na jaro 2011. Návštěvníci dílny budou mít možnost vybrat si podle osazovacího plánu jednu ze 150 sazenic 24 druhů původních dřevin Vysočiny, kterým stanoviště na Vrchové vyhovuje, a zasadit ji do Plevova lesoparku. Kromě sazenic pro ně zde bude připraveno nářadí, potřebné návody a odborná obsluha. V dalších letech se pak mohou vracet a sledovat, jak se park postupně zaplňuje, jak jejich dřeviny rostou, jak který druh dřevin vypadá ve skutečnosti a těšit se překrásnou vyhlídkou na lesy a krajinu v okolí nádrže. I. etapa lesoparku je již vytýčena, oseta travou a jsou na ní zpevněné cestičky. Připravuje se provozní objekt s výukovým a odpočinkovým pavilonem a další zařízení.

Abychom Vás a Vaše děti naladili na jarní návštěvu zastavení na Vrchové a umožnili Vám i v zimě těšit se z krásy přírody, připravili jsme již nyní na předvánoční trh pestrou a zajímavou knihu nazvanou podle dílny v přírodě "Zasaď strom na Vysočině". Obsahuje, kromě základních informací o projektu Bystřických zastavení a dílně v přírodě, pokyny pro výběr dřevin a jejich sázení a popis 56 původních dřevin Vysočiny se spoustou zajímavostí, fotografií a kreseb. Knihu můžete zatím zakoupit za 96 korun pouze v Turistickém informačním centru v Bystřici nad Pernštejnem a v sídle LSO v Karasíně. Počátkem prosince bude distribuce rozšířena i na další místa Bystřicka a okolí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí