zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EKOLAMP partnerem samosprávy a firem za lepší životní prostředí

23.11.2010
Recyklace
Zpětný odběr
EKOLAMP partnerem samosprávy a firem za lepší životní prostředí

Obchody, úřady i firmy mohou při zpětném odběru zářivek neziskovou firmou EKOLAMP ušetřit své současné výdaje.

Již přes pět let se kolektivní systém EKOLAMP stará o zpětný odběr a recyklaci světelných zdrojů a svítidel na celém území Česka. V současné době smluvně spolupracuje s 580 sběrnými dvory měst a obcí a dalších 3134 obcí pokrývá mobilním sběrem. Sběr probíhá také prostřednictvím velkoobchodní sběrné sítě, která čítá 345 provozoven. Během uplynulého roku EKOLAMP vytvořil novou sběrnou síť, jejímž cílem je přiblížit se více domácnostem. V obchodech, na úřadech, ve školách či v různých organizacích je k dnešnímu dni instalováno bezmála tisíc malých sběrných nádob.

Ačkoliv EKOLAMP ročně zpětně odebírá "jen" stovky tun osvětlovacích zařízení, vzhledem k jejich nízké hmotnosti se jedná o milióny kusů, které je možné opět materiálově využít, a to až z 94 % . Nezdá se to, ale na skládkách tak především každým rokem neskončí několik desítek kilogramů toxické rtuti, která je v malém množství v zářivkách a výbojkách obsažena.

EKOLAMP je partnerem prodejců, ale i dalších subjektů, které jsou konečnými uživateli světelných zdrojů. Od velkoobchodů a posledních prodejců i dalších firem v oblasti elektro bezplatně odebírá jakékoli množství lineárních i kompaktních zářivek nebo výbojek z veřejného či areálového exteriérového osvětlení včetně světelných zdrojů z domácností. Tím partneři společnosti EKOLAMP ušetří výdaje za svoz světelných zdrojů (10 - 20 Kč za kg), s nimiž by se jinak muselo nakládat jako s nebezpečným odpadem. Navíc se nemusejí zabývat administrativou kolem evidence odpadů.

EKOLAMP poskytuje zdarma svým partnerům sběrné boxy a kontejnery k bezpečnému shromažďování použitých a vysloužilých zářivek a výbojek. EKOLAMP rovněž na své náklady zajistí bezplatný odvoz naplněných kontejnerů a jejich ekologické zpracování.

Hrajte s EKOLAMPEM o vánoční stromky

Již třetím rokem tu je opět vánoční vědomostní soutěž "Rozsvítíme Vaše Vánoce", ve které můžete vyhrát vánoční stromek v květináči s velkou sadou krásných ozdob a moderním LED diodovým osvětlením. Každý, kdo od 15. listopadu do 12. prosince na webu soutěže www.rozsvitimevasevanoce.cz správně vyplní krátký kvíz, má šanci vyhrát a svou výhru - živý vánoční stromeček v květináči - si navíc může pěstovat pro příští vánoční svátky, anebo ho vysadit do volné přírody.

Více informací naleznete na www.ekolamp.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí