zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový odhad na ekotendr: 50 miliard

26.11.2010
Sanace, staré zátěže
Nový odhad na ekotendr: 50 miliard

Podle ekologické inspekce přijde likvidace starých škod sotva na polovinu státem garantované sumy.

Vláda dnes měla rozhodovat o tom, jak dál v obří soutěži na likvidaci starých ekologických škod. Bod byl ale z programu na poslední chvíli stažen - spory mezi ministry pokračují a osud nákladného tendru i rozjezd sanačních prací zůstává nejistý.

Jasnější jsou zato celkové náklady. Česká inspekce životního prostředí nedávno dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací. "Odhad ČIŽP se pohybuje mezi 40 až 50 miliardami korun," řekl HN zdroj blízký vládě. Stát ručí za staré škody do výše 114 miliard korun.

Původní uzávěrka nabídek do ekotendru, kde zůstaly tři firmy, byla 7. prosince. Termín se ale posune. Soutěž pozastavil antimonopolní úřad po opakovaných stížnostech jednoho z neúspěšných hráčů, skupiny PPF. O dalším postupu má rozhodnout vláda.

ODS nesouhlasí s dosavadní podobou tendru, její ministerstvo životního prostředí má totiž na průběh soutěže minimální vliv. Ministr financí Miroslav Kalousek ale nechce ministrům ODS ustoupit, ve vládě se tak schyluje k dalšímu střetu.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí