zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ERÚ již vydal licence na více než 1300 MW solárních elektráren

25.11.2010
Solární energie
ERÚ již vydal licence na více než 1300 MW solárních elektráren

Energetický regulační úřad (ERÚ) již vydal licence na připojení více než 1300 megawatt solárních elektráren a žádosti na dalších 500 MW jsou rozpracovány v licenčním řízení. Na internetovém serveru Patria.cz to dnes řekl místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Do konce roku se tak zřejmě naplní odhad regulátora, který předpokládá připojení více než 1600 MW slunečních zdrojů. Kvůli dotovanému výkupu elektřiny ze solárních zdrojů příští rok v ČR elektřina zřejmě podraží.

"Na více než 1300 MW byly licence vydány již na konci minulého týdne, dalších více než 500 MW je rozpracováno v licenčním řízení a každý den dochází dalších asi 50 žádostí o licenci na výrobu z fotovoltaických elektráren," uvedl Němeček. Na konci září ještě dosahoval instalovaný výkon solárních zdrojů v ČR necelých 800 MW.

Kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren v příštím roce hrozí skokové zdražení elektřiny. Vláda již přijala opatření, která mají zdražení energie omezit na 5,5 procenta. Uvalí například na solární zdroje 26procentní daň. Zdražení elektřiny chce také kompenzovat uvalením darovací daně na emisní povolenky a zvýšením poplatků za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren. Zákon již schválila Poslanecká sněmovna a v nejbližších dnech se jím bude zabývat Senát.

"Pokud by Senát ještě na počátku prosince novelu schválil, systém by mohl stále zafungovat, jak bylo původně předpokládáno, aby bylo dosaženo nižšího nárůstu cen elektřiny. Pokud by Senát vrátil návrh Poslanecké sněmovně, pak se zřejmě nutně posouváme do roku 2011," uvedl Němeček v rozhovoru na Patrii.

Prudký růst solárních elektráren v ČR souvisí s vysokou státní podporou, která do tohoto oboru nalákala řadu nových investorů. Nový zákon umožní ERÚ v budoucnu měnit výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů meziročně o více než pět procent, jak tomu bylo dosud, což by mělo od příštího roku obor částečně stabilizovat. Úřad bude moci ale novou legislativu použít až v příštím roce a mnozí podnikatelé se tak snaží zapojit své zdroje ještě letos, aby mohli vydělat na výhodně nastavených podmínkách.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí