zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dušan Tripal - cena za recyklaci kartonů

29.11.2010
Recyklace
Dušan Tripal - cena za recyklaci kartonů

Dušan Tripal z Třeštice u Telče založil podnikání na tom, že zpracovává materiály, které jiné firmy vyhodí jako odpad. Využívá hlavně staré kartony a kartonové proložky.

Porota podnikatele ocenila za inovativní a energický přístup a podnikatelské nápady. Pověst rebela si vysloužil i kritikou úřadů a státní správy kvůli podle něj "nesmyslným kontrolám" a byrokracii.

Se svou firmou TRIPET začal Tripal podnikat v roce 2000 doma v garáži. Svážel z firem nejrůznější odřezky, kartonáž a další materiál a vyráběl z nich nové proložky. Výroba z již použitého kartonu je levnější, protože se při tom spálí méně energie a ušetří se za vodu, v níž se normálně při recyklaci materiál máčí. Svým klientům tak umožnil ušetřit statisíce korun za rok.

Z pronajatých prostor v Černíči u Telče se Tripal brzy přesunul do vlastního objektu v Třeštici u Telče. Během krize v roce 2008, kdy se zhroutil trh s odpadovým hospodářstvím a klesly ceny surovin, začala firma TRIPET odpad přetvářet na brikety k vytápění. Při přípravě technologie na výrobu briket přitom spolupracoval s odborníky z Masarykovy univerzity. Dnes si firma vyrábí vlastní topivo a přebytky briket prodává.

Tripalovo podnikání se i nadále rozrůstá a dnes zahrnuje 250 metrů čtverečních výrobních a 550 metrů čtverečních skladových ploch. V následující pětiletce má Dušan Tripal v úmyslu přeměnit svou firmu na akciovou společnost.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí