zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větrné elektrárny u Věžnice slavnostně otevřeny

29.11.2010
Větrná energie
Větrné elektrárny u Věžnice slavnostně otevřeny

Za účasti zástupců provozovatele, dodavatele a představitelů místní samosprávy byla 11. října 2010 otevřena dvojice nových větrných elektráren ve Věžnici. Ta pochází z produkce společnosti RE power, generálním dodavatelem stavby byla společnost ŠKODA PRAHA Invest.

Dvojice strojů byla postavena v podzimních měsících roku 2009. V období od konce loňského roku byly na programu provozní a zátěžové zkoušky, sledovaly se reakce strojů na změny klimatických podmínek a koordinace jejich provozu s potřebami distribuční soustavy. Provoz by měl znamenat naplnění předpokládané roční produkce obou strojů v objemu cca devět milionů kWh, které pokryjí spotřebu téměř 3 000 domácností.vetraky cez

"Jsme potěšeni, že pomůžeme rozšířit portfolio provozovaných obnovitelných zdrojů o další větrné elektrárny, které mají na Vysočině ideální podmínky pro efektivní výrobu ekologicky čisté elektřiny. Díky výborné spolupráci s obcí Věžnice i přístupu všech partnerů, kteří se na projektu podíleli, hodnotíme pozitivně dosavadní výsledky zkušebního provozu. Věřím, že do budoucna se elektrárny stanou přirozenou součástí zdejšího prostředí a za své je vezmou obyvatelé i návštěvníci kraje," uvedl ke startu elektráren ředitel a jednatel ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer.

Provoz obou elektráren znamená současně nezanedbatelný finanční přínos i pro obec Věžnice. Ta ze získaných prostředků podpoří fungování místní školy. "Mezi další investice pak patří nové parkoviště, víceúčelové hřiště, odbahnění rybníka nebo oprava místních komunikací," říká starosta obce Věžnice Josef Málek.


Technologie větrných elektráren v lokalitě Věžnice:

Výrobce: REpower Systems AG

Typ větrné elektrárny: REpower MM92

Jmenovitý výkon: 2 050 kW

Výška do osy rotoru: 80 m

Průměr rotoru: 92,5 m

Celková výška: 126,3 m

Průměr paty věže: 4,3 m

Celková hmotnost: 254,8 tun

Regulace výkonu: Pitch, aktivní regulace otáček změnou úhlu náběhu rotorových listů

Pracovní otáčky rotoru: 7-16 ot/min

Generátor: Asynchronní 900 až 1800 ot/min, stejnosměrné napětí 690 V

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí