zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklované Desatero domácí ekologie

28.11.2010
Obecné
Recyklované Desatero domácí ekologie

Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem.

Desatero samo o sobě naplňuje jednu z myšlenek domácí ekologie - obsah knihy je (v dobrém smyslu slova) zrecyklován a znovupoužit z dřívějších několika vydání Desatera. A je samozřejmě doplněno o to nové, co se od posledního vydání změnilo, a zbaveno toho, co už neplatí nebo se přežilo.

Vůbec první cyklostylovanou verzi Desatera vydali Mojmír Vlašín s Alešem Máchalem v roce 1988. Byla to prý přirozená reakce na komunistické plakáty, které hlásaly "I ty můžeš chránit životní prostředí". "To plakáty byly jen prudící, nenabízely žádnou radu, co pro to životní prostředí lze dělat," komentuje to s odstupem času Mojmír Vlašín. Tehdy je napadlo sepsat jakýsi receptář toho, co může kdokoliv ve svém běžném životě dělat. První výtisky se množily na cyklostylu. Autoři časem zkusili svůj nápad nabídnout jako scénář do televize, ale ta téma nechtěla. A tak scénář přepracovali do podoby publikace. Destaro pak mělo několik reedic a podob.

"Dnes je Desatero domácí ekologie v mnohém překonané a pro ekoporadce jsou to spíš už jen jakési pohádky ovčí babičky. Ke zpracovaným tématům je dnes už dostatek snadno dostupné odborné literatury," komentuje aktuální vydání Mojmír Vlašín. Přesto se knížečka může hodit - ne vždy máme čas hledat informace na internetu, někomu může být příjemné mít jakýsi souhrn toho základního pěkně pohromadě ve vlastní knihovničce.

Co se změnilo od doby, kdy vyšlo první Desatero? Jak říká Mojmír Vlašín, některé věci byly řešeny a vyřešeny - freony, olovnatý benzín, fosfáty v pracích prostředcích. Některé věci smetl vývoj - zmizely ustalovače, klasické počítačové obrazovky, tiskařská čerň, kopírovací papíry s obsahem PCB. Některé věci ale přetrvávají nebo se zhoršují - domácí spalování odpadu, individuální automobilová doprava, PVC. A některé věci jsou zcela nové - fosfátové prostředky do myček nádobí, obtěžující hluk ze sekaček na trávu v nedělním dopoledni.

Na konci loňského roku vydaná poslední verze Desatera domácí ekologie má autory tři. K Vlašínovi a Máchalovi se přidal Petr Ledvina, který pracuje jako ekoporadce v brněnské Veronice. Desatero díky tomu bylo aktualizováno o znalosti a zkušenosti současného ekologického poradce.

Jak v úvodu Desatera avizuje Aleš Máchal, smyslem publikace "není spasit svět nebo přinést zaručeně pravé návody, jak ušetřit životní prostředí i svoji kapsu. Snahou autorů je pouze podpořit sílící úsilí mnohých lidí o environmentálně odpovědnější nakládání s přírodou a šetrnější zatěžování tzv. ekosystémových služeb, jimiž jsou nenahraditelné, životně důležité přínosy planetárních ekosystémů umožňující život přírodních společenstev".

Další informace |
Desatero je dostupné jak v tištěné verzi na adrese Veroniky (50 Kč), tak zdarma v elektronické podobě.
Nejde o návod, jak spasit svět. Snahou je zpřístupnit informace těm, kteří je hledají.
Nejde o návod, jak spasit svět. Snahou je zpřístupnit informace těm, kteří je hledají.
Foto | / Veronica.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí