zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K dispozici je unikátní dílo Atlas krajiny České republiky

04.12.2010
Příroda
K dispozici je unikátní dílo Atlas krajiny České republiky

Unikátní kartografické dílo - Atlas krajiny České republiky - dnes veřejnosti představila Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Na Přírodovědecké fakultě je také volně přístupná stejnojmenná výstava s ukázkami map a grafů. Atlas si mohou návštěvníci prohlédnout v knihovně.

Monumentální dílo se rodilo sedm let a pracovalo na něm 356 odborníků ze 133 institucí. Obří atlas, který nemá obdoby v historii České republiky, má rozměry 100 krát 60 centimetrů a váží okolo deseti kilogramů. Obsahuje 1137 map a dalších grafických ilustrací.

Atlas vyšel nákladem 5000 výtisků a spotřebovalo se na něj 50 tun papíru. Část nákladu je vázaná a část v deskách ve volných listech, takže je s ním možné snadněji pracovat. K dispozici je i v elektronické podobě.

Ambicí autorů atlasu je poskytnout co nejpodrobnější obraz současného stavu, minulosti i budoucího vývoje české krajiny. Dílo by mělo být užitečné jak centrálním a regionálním úřadům a odborným institucím, tak vysokým a středním školám, odbornou i laickou veřejnost nevyjímaje.

Výstava umožňuje návštěvníkům nahlédnout do přírodních zdrojů energie, změn využití půdy za posledních 150 let v příměstské krajině, ale například i v Krušných horách. Představuje také okresy s nejstarší populací a s největšími počty dětí na jednu ženu. Doplňují ji i etnografické informace o krojích, mapy kostelů, zámků či synagog a dalších objektů zaniklých od roku 1938 do současnosti. Nechybí ani doklady k zemětřesení v Česku z 15. ledna 1858.

Čeští vědci se mohou z minulých desítiletí pochlubit i jinými atlasy, které byly ve své době díly hodnými obdivu. Patří k nim například Atlas republiky Československé (1935), Atlas československých dějin (1965) a Atlas Československé socialistické republiky (1966).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí