zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda projedná návrh zpřísňující ochranu půdy před erozí

01.12.2010
Zemědělství
Vláda projedná návrh zpřísňující ochranu půdy před erozí

Vláda ve středu projedná návrh, který má mimo jiného zvýšit ochranu zemědělské půdy před erozí. Od začátku příštího roku má nařízení rozšířit platnost takzvaných standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC) i na mírně erozně ohrožené půdy. Erozí je dnes ohrožena téměř polovina orné půdy v zemi. Nařízení zároveň mění systém vyhodnocování zpráv o kontrole dodržování standardů GAEC.

"Ke změně dochází z důvodu snahy o postupné zvyšování ochrany orné půdy před erozí prostřednictvím zlepšeného hospodaření," uvedlo ministerstvo zemědělství v předkládací zprávě k materiálu. "Tato snaha se odráží jak v Programovém prohlášení vlády, tak i v dokumentu MZe 'Vize českého zemědělství po roce 2010'," uvádí zpráva dále.

Ministerstvo připouští, že změna podmínek si může v některých případech vyžádat nucené změny osevních postupů či nákup zemědělské techniky, které mohou zvýšit finanční náklady farmářů. Na druhé straně mají v důsledku nového předpisu klesnout náklady na odstraňování škod. Zároveň by měl zpomalit pokles ceny půdy způsobený zhoršením její kvality kvůli erozi.

Povinnost upravit způsob, jakým je vyhodnocováno plnění standardů GAEC, plyne České republice ze změny unijní legislativy. Nový systém hodnocení je založen na posuzování všech zjištění ze všech dostupných zpráv o kontrole. "Tím se i u aktů, na jejichž kontrole se podílí více dozorových organizací, docílí pokrytí všech požadavků," uvedlo ministerstvo.

Podle údajů Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) eroze ohrožuje 44,62 procenta z celkové rozlohy orné půdy v Česku. Eroze tak hrozí přibližně na 1,136 milionu hektarech, z toho mírně ohroženo je 264.000 hektarů. Podle dřívějších vyjádření Svazu vlastníků půdy přicházejí její majitelé v důsledku eroze o půdu v hodnotě až desítek miliard korun.

Podle podmínek GAEC musí například žadatelé o dotace hospodařící na svažitých pozemcích ponechávat strniště sklizené plodiny minimálně do 30. listopadu. To má omezit smývání půdy, zpomalit povrchový odtok vody a podpořit větší zadržování vody v krajině.

Na svažitém terénu by farmáři neměli pěstovat širokořádkové plodiny jako jsou kukuřice, brambory nebo řepa, případně tyto plodiny pěstovat s využitím technologií šetrnějších k půdě. Standardy také upřednostňují používání hnojiv s vyšším obsahem organických látek oproti jiným hnojivům. Zlepšují totiž strukturu půdy a příznivě ovlivňují její vodní režim.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí