zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sanace pozemku pro ekocentrum v Jablonci přijde na 30 mil.Kč

06.12.2010
Environmentální poradenství
Sanace, staré zátěže
Sanace pozemku pro ekocentrum v Jablonci přijde na 30 mil.Kč

Jablonec zatím odložil plánovanou výstavbu střediska ekologické výchovy, které mělo vyrůst na ploše mezi ulicemi Antala Staška a Lesní a železniční tratí. Při průzkumu pozemku se ukázalo, že je kontaminovaný a je ho třeba nejdříve vyčistit, což projekt výrazně. Jen náklady na sanaci území radnice odhaduje na 30 milionů korun, peníze chce žádat z Operačního programu Životní prostředí. Novináře o tom dnes informoval jablonecký místostarosta Petr Vobořil (Domov nad Nisou).

Ekocentrum za 12 milionů korun mělo vyrůst v místě, kam se léta nekontrolovaně navážel nejrůznější odpad. V posledních letech využívalo lokalitu město ke skladování sněhu odváženého z ulic. Inženýrsko-geologický průzkum při přípravě projektu ukázal, že navážka je silně znečištěná a je velkým ekologickým rizikem, které je třeba odstranit. "Podle odhadů odtud bude nutné odvézt kolem 10.000 metrů krychlových kontaminované zeminy a navážky," vysvětlil Vobořil.

I proto se podle něj zatím zastupitelé rozhodli odložit plánovanou výstavbu centra a soustředit se jen na sanaci území. Dalším důvodem byl napjatý městský rozpočet. "V tuto chvíli nechceme rozpočet zatěžovat přípravou další výstavby," vysvětlil místostarosta. Ekocentrum podle něj zatím městu chybět nebude. Programy ekologické výchovy nabízí od září jablonecké Eurocentrum, výstavba zázemí v přírodě proto podle Vobořila může počkat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí