zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská komise chce chránit včely, bojí se jejich vymírání

08.12.2010
Příroda
Zemědělství
Evropská komise chce chránit včely, bojí se jejich vymírání

Evropská komise varuje EU před úbytkem včel a případnými dopady, které by to mohlo mít. Vysokou úmrtnost včel v posledních letech se zatím nedaří vysvětlit. Právě na to by se unie měla víc zaměřit, mimo jiné ve výzkumu. Píše se to ve strategii, kterou dnes Evropská komise představila. Brusel plánuje nebo už připravil i řadu dalších opatření, včetně navýšení finanční pomoci včelařům.

U výzkumu jde konkrétně například o to, že jedna unijní laboratoř ve Francii bude vyčleněna speciálně na studium zdraví včel. Zkoumat se ale bude i dopad různých legislativ a norem, které EU přijímá a které by mohly mít vliv na zdraví včel. Brusel rovněž zváží, co dělat s omezeným přístupem k výrobkům, které slouží k léčbě včel.

Už dříve komise rozhodla o navýšení finančních prostředků na podporu včelařů pro roky 2011 až 2013 o 25 procent. Částka se navýšila z 26 milionů pro roky 2008 až 2010 na 32 milionů eur.

Růst podpory se týká i českých včelařů. Ti by měli v následujících třech letech získat více než 200 milionů korun z EU i státního rozpočtu. Česká vláda nedávno schválila nařízení, podle kterého včelařům z rozpočtu dorovná dotace v přepočtu téměř 102 milionů korun, které na podporu včelařů již v červenci schválila EU. Tyto peníze lze využít třeba na obnovu včelstev, boj proti nemocem včel či nákup přístrojů a zařízení.

V EU působí kolem 700.000 včelařů. V posledních letech je trápí vysoká úmrtnost včel, kterou se zatím expertům nedaří vysvětlit. Problém neřeší jen EU, objevil se i v řadě dalších států světa.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí