zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

WWF: Počet goril horských od roku 2003 stoupl o více než čtvrtinu

11.12.2010
Příroda
WWF: Počet goril horských od roku 2003 stoupl o více než čtvrtinu

Počet vzácných goril horských v národních parcích na území tří afrických států za posledních sedm let stoupl o 26 procent. Vyplývá to posledního sčítání goril, které proběhlo v březnu a v dubnu v africkém sopečném pohoří Virunga. Výsledky zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF).

V horách Virunga na rozhraní Rwandy, Ugandy a Konga letos vědci napočítali 480 kusů ohrožených primátů. V roce 2003 to bylo o sto jedinců méně. Spolu s 302 gorilami horskými, které v roce 2006 sečetli v ugandském národním parku Bwindi a čtyřmi vzácnými gorilími sirotky v přírodní rezervaci v Kongu tak světová populace goril horských nyní čítá 786 jedinců.

Podle ochránců přírody má dramatický pokles populace vzácných goril na svědomí nekontrolovaný lov, ničení jejich přirozeného prostředí a nelegální obchod se zvířaty, jehož jsou obětí. "Ve stejném století, kdy byl objeven, tak tomuto druhu hrozí vyhynutí," řekl podle Reuters ochránce přírody Tom Sengalama.

Podle ředitelky pro turistiku a ochranu přírody v radě pro rozvoj Rwandy Ricy Rwigambové více než 90 procent všech zisků z cestovního ruch Rwandy plyne z putování za gorilami. Návštěva gorilího území stojí nejméně 500 dolarů. Každý den se přitom za gorilami smí vydat jen 64 turistů.

Odborníci při sčítání goril během dvou měsíců nachodili přes tisíc kilometrů. Počet jedinců stanovili na základě genetické analýzy vzorků gorilího trusu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí