zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeský kraj je proti likvidaci kalů v Drastech

15.12.2010
Odpady
Čištění odpadních vod
Středočeský kraj je proti likvidaci kalů v Drastech

Středočeský kraj nesouhlasí se záměrem ministerstva životního prostředí vybudovat v lokalitě Drasty v Praze-východ koncové zařízení pro pražskou ústřední čističku odpadních vod. Vyplývá to z usnesení, které dnes schválili krajští radní. Kraj bude prosazovat, aby toto zařízení určené k likvidaci kalů bylo vybudováno jinde, řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Reakci ministerstva ČTK zjišťuje. Praha chce podle hejtmana v podstatě vyvážet kaly na území Středočeského kraje, kde by se dokončoval proces čištění.

"Vybrali dokonce podle našeho soudu dost nešťastný model, že tam mělo docházet k dočištění vyhníváním. To je mimořádně zatížené obrovským pachem, který by se šířil do poměrně širokého okolí, takže nejen obec Drasty by tím byla zničena, ale postiženy by tím byly i obce v širším okolí," tvrdí Rath.

Radní podle něj přihlédli i k tomu, že projekt odmítli letos v září obyvatelé Klecan v místním referendu. Vlastnictví pozemku a rozhodnutí pražského magistrátu není podle hejtmanství dostatečným argumentem pro umístění zařízení v této lokalitě.

V lokalitě Drasty, která je součástí obce Klecany, by mělo vzniknout zařízení, v kterém by se likvidovaly kaly z pražské ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Praha ji chce v příštích letech opravit a rozšířit. Současné zázemí pro likvidaci kalů už nebude stačit, proto jej chce po přestavbě čistírny přemístit. Celková přestavba čistírny včetně nové likvidace kalů by měla Prahu stát téměř 20 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí