zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na statku Bernard připravují zábavné centrum věnované řeci Ohři

18.12.2010
Voda
Na statku Bernard připravují zábavné centrum věnované řeci Ohři

Na historickém statku Bernard u Královského Poříčí připravují zábavní a naučné centrum věnované řece Ohři. Projekt dotovaný Evropskou unií má stát zhruba 35 milionů korun a návštěvníkům by se mohl otevřít v létě příštího roku, řekl ČTK jednatel statku Bernard Miroslav Makovička.

Statek opravila obec, která i založila obecně prospěšnou společnost Centrum tradičních řemesel Královské Poříčí. Obec byla i žadatelem o dotaci. "Zábavní centrum řeky Ohře má přiblížit všechny zajímavosti, které dějí kolem Ohře. Má přiblížit řeku z pohledu vodáctví, industriálních zajímavostí, zajímavých staveb. Budou zaplněny dvě patra muzea v naší expozici," naznačil Makovička.

Expozice by ale neměla být jen statická. V muzeu, ale i na nádvoří mají vzniknout interaktivní prvky, například model hradu Loket a dalších památek od pramene Ohře v Německu až po její ústí do Labe u Litoměřic. Na nádvoří vznikají dva rybníčky, kde budou prvky pro děti, například model bahenní sopky nebo rýžoviště zlata. Staví se kovárna i pekárna, kde se bude tradičním způsobem péct chleba.

Projekt se začal připravovat už před dvěma lety. Nyní se práce připravují, mají vyvrcholit v létě příštího roku. Na srpen organizátoři plánují pochod od pramene Ohře.

Podle Makovičky podobná expozice věnovaná řece v okolí nikde není. Tím, že Ohře prochází rozsáhlým územím, kde žijí statisíce lidí, může být i zajímavým lákadlem pro turisty z velmi širokého okolí. Statek by tak získal další návštěvníky. Zatím jich ročně branami statku projde 13.000 až 19.000 lidí.

Pavel Peňás

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí