zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tisíc čtyři sta projektů zlepšujících životní prostředí je hotových

17.12.2010
Obecné
Voda
Tisíc čtyři sta projektů zlepšujících životní prostředí je hotových

Druhý největší operační program v České republice - Operační program Životní prostředí - má po třech letech od spuštění viditelné výsledky. Tisícům projektů byla schválena dotace a 1400 projektů je hotových. Operační program pomáhá nejenom životnímu prostředí, ale i české ekonomice.

Zateplené školy, rozšířená kanalizace, nové čistírny, čisté rybníky, obnovené parky a rekultivované skládky zlepšují životní prostředí. Díky těmto projektům financovaným z prostředků Evropské unie také vznikají ročně tisíce nových pracovních míst. Operační program Životní prostředí vyhlásil první výzvu v červnu 2007 a projekty budou financovány do roku 2015.

Nejvíce peněz míří do zlepšení vodohospodářské infrastruktury

Největší objem peněz se investuje do výstavby a rekonstrukce čistíren a kanalizace - celková výše schválené dotace dosáhla na začátku prosince 42 miliard korun, k realizaci bylo dosud schváleno přes 500 projektů. Dotace pro výstavbu a rekonstrukci zdrojů tepla a úspor energie v budovách základních škol, mateřských škol a dalších veřejných budov přesáhly 12 miliard korun. Nejvíce projektů - přes 1800 - se realizuje v oblastech zlepšování stavu přírody a krajiny.

Nejúspěšnější v čerpání podpory je zatím Středočeský kraj

Nejvyšší počet projektů pro zlepšení životního prostředí financovaných z Operačního programu Životní prostředí se realizuje ve Středočeském kraji a na Vysočině (přes 500), nejvíce prostředků získal Středočeský kraj a Jihomoravský kraj (v každém kraji přes 10 miliard korun). Celkový přehled čerpání prostředků OPŽP podle krajů a oblastí podpory ukazují grafy.

OPŽP čekají změny

Na základě vyhodnocení dosavadního fungování operačního programu se připravují změny, které by měly pomoci zefektivnit nabízenou podporu. Vedení MŽP a SFŽP chce snížit administrativní zátěž při vyřizování dotace, zrychlit proplácení schválených dotací, více podporovat špičkové a progresivní projekty a přísněji kontrolovat výběrová řízení předcházející realizaci projektů.

Přehledy finanční podpory v OPŽP
Galerie realizovaných projektů
Seznam schválených projektů OPŽP
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí