zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francie se vybavuje výstražným systémem před cunami

17.12.2010
Voda
Havárie
Francie se vybavuje výstražným systémem před cunami

Francie se v roce 2012 vybaví systémem, který bude zemi varovat před příchodem cunami na pobřeží západního Středomoří a severovýchodního Atlantiku. Oznámila to dnes podle agentury AFP ministryně vnitra pro zámořská území Marie-Luce Penchardová.

Na projektu spolupracují civilní a vojenská specializovaná pracoviště. Cílem je umět odhalit příchod cunami nejméně půl hodiny předem, aby se stačily včas evakuovat pláže a obydlí na francouzském pobřeží. Vypracovává se mapa nejrizikovějších míst a jejich evakuační plán.

Francouzský odborník na cunami Roland Courteau potvrdil, že podobná hrozba je i ve Středozemním moři reálná. Zdůraznil, že z dosud zaznamenaných cunami ve světě jich bylo kolem deseti procent ve Středomoří. Poznamenal, že Indický oceán byl také považován za oblast s menším rizikem až do ničivého cunami, které si v roce 2004 vyžádalo životy tisíců lidí z desítek zemí, včetně Česka.

Autoři americko-britské odborné studie v roce 2001 varovali, že například erupce vulkánu Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech by mohla způsobit vzedmutí obrovské ničivé vlny cunami a zničit tak část východního pobřeží Spojených států a některá evropská pobřeží.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí