zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři nevědí, co dělat. A z policie tečou informace

21.12.2010
Politika
Šlendryján
Ministři nevědí, co dělat. A z policie tečou informace

Preambule koaliční vládní smlouvy je plná velkých slov a prohlášení. Jedno takové zní: "Začneme vyřezávat rakovinu společnosti - korupci."...

Jestli je ale po minulém týdnu něco jasné, tak snad jedině tolik, že v boji s úplatky tápou oba jeho hlavní garanti. Tedy jak premiér Petr Nečas (ODS), tak ministr vnitra Radek John (Věci veřejné).

Oba několik týdnů věděli, že se na Státním fondu životního prostředí schyluje k velkému skandálu, avšak ani jeden nedokázal adekvátně zareagovat.

O Johnově roli se veřejnost paradoxně dozvěděla ve chvíli, kdy se do případu vložila protikorupční policie (což bylo minulý čtvrtek). Do médií se totiž vzápětí dostaly detaily z Michálkových odpovědí detektivům. Právě z nich vyplynulo, že o celém případu několik týdnů věděl i ministr vnitra a že to byl nejspíše on, kdo ať již přímo, či nepřímo zkontaktoval exředitele s reportérem a svým bývalým kolegou Jankem Kroupou.

Je až s podivem, jak svižně zafungovala tichá pošta mezi kriminalisty a novináři. Víceméně se potvrdilo to, na co Michálek upozorňoval: že totiž neví, zda může policii důvěřovat.

Cílený únik informací celkem rychle využila lobbistická mašinérie ODS. Reportérům HN přes víkend volali jak lidé blízcí Pavlu Drobilovi, tak exministru vnitra Ivanu Langerovi, a přesvědčovali je, že největším skandálem ve skutečnosti není dění na státním fondu, nýbrž chování Věcí veřejných.

Svou si pak přisadil i John, který v obsáhlém tiskovém prohlášení popsal, co říkal na schůzce Michálkovi, a neopomněl zopakovat, že je třeba odstřihnout Ivana Langera od vlivu na vnitro. To, že by ho znepokojovaly indicie o prorůstání korupce do vlivného státního úřadu, nezmínil.

Premiérovo zaváhání

Ani Petr Nečas však nemá čistý štít. Premiér se odmítl s exředitelem fondu Liborem Michálkem sejít a vyslal za ním šéfa Úřadu vlády s doporučením, ať se Michálek obrátí na svého nadřízeného, ministra životního prostředí Pavla Drobila. Tím pro něho skončila záležitost s podezřením, že se ve státní instituci, jež přerozděluje desítky miliard korun ročně, rozjíždí korupční spirála.

John ale může premiérovi těžko něco vyčítat. Když se Johna vysoce postavený úředník ptal, co má dělat, doporučil mu, aby si předtím, než půjde na policii, vše nahrál. "Pan Libor Michálek měl také obavu, že v místech, kde budou probíhat jednání, jsou rušičky proti odposlechům, a dotázal se mne, zda vím o někom, kdo má techniku, která by uměla schůzky na těchto jednáních zaznamenat. Řekl jsem mu, že technikou tohoto typu disponují někteří novináři, například pan Janek Kroupa," přiznal předseda Věcí veřejných.

Navíc se John pokusil celou aféru využít v politickém boji: když vyšlo minulý čtvrtek najevo, že Nečas o náznacích korupce ve fondu věděl dříve, teatrálně ho vyzval, aby se urychleně vrátil z Bruselu. Přitom celou tu dobu měl patrně k dispozici velice podobné informace jako premiér - a rovněž nic neudělal.

Na počátku byla korupce

John dokonce zaúkoloval ministerskou inspekci, aby prošetřila, proč se minulý pátek narychlo sešel policejní prezident s premiérem. Podle serveru Euro.cz to bylo kvůli tomu, aby Oldřich Martinů informoval Nečase o Johnově roli ve skandálu. Martinů, jenž má dobré vztahy především s politiky ODS, vede s Johnem "válku" o to, jestli zůstane ve funkci šéfa policie, či nikoli.

Právě tím, že se po víkendu ukryla kauza pod vrstvu politikaření, mizí její původní korupční podstata: Libor Michálek zveřejnil nahrávky svých rozhovorů s Pavlem Drobilem a jeho poradcem Martinem Knetigem, jenž naznačuje, že bohatý Státní fond životního prostředí by se mohl využít k financování politických aktivit ministra a ODS. Hovoří na nich o tom, že fond je třeba obsadit lidmi napojenými na ODS (což se i stalo), nebo o tom, že se musejí najmout finanční poradci, kteří by zprostředkovávali smlouvy s vybranými firmami.


AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
s přispěním Radka Kedroně

Hlavní události a osoby spojené se skandálem, který vyvolal vládní krizi

5. srpen

Libor Michálek se stává ředitelem Státního fondu životního prostředí. Jmenoval ho ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS. Údajně už druhý týden začal Drobilův nejbližší poradce Martin Knetig tlačit na Michálka, aby zmanipuloval zakázku na stavbu obří čističky odpadních vod pro Prahu. Michálek měl podle svých slov na zadání Drobilových lidí zakázku předražit o tři miliardy. Část peněz měla jít do pokladny ODS. Paradoxní je, že Michálka přivedl do úřadu právě Knetig, oba se znali z České národní banky, kde dříve pracovali.

11. září

Michálek dostal od svého náměstka Dušana Fibingra, dalšího Drobilova člověka
v resortu, e-mail s dopisem, který se týká zakázky a který měl poslat na pražský magistrát. E-mail obsahoval tyto pokyny: "1. Ověř si u M. (Knetiga - pozn. red.), že to můžeš takto podepsat (potvrdí to).
2. Jakmile podepíšeš, ihned to kurýrem odešli (musí odejít co nejdřív).
3. Dej mi info o tom, že to odešlo, dám jim zprávu."

14. září

Pražský magistrát vypsal zakázku na stavbu obří čističky.

Konec září

Michálek se sešel s ministrem vnitra a předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem a řekl mu, že má podezření na korupci ve fondu. Žádal radu, jak si pořídit záznam toho, co po něm Drobilovi lidé chtějí. John dnes tvrdí, že Michálek tehdy neměl žádné důkazy. Neodkázal ho ale na policii. Místo toho mu doporučil, aby se obrátil na novináře.

Radek John
Řekl jsem mu, že takovou techniku mají někteří novináři, třeba Janek Kroupa z MfD.

13. říjen

Michálek požádalo schůzku premiéra Petra Nečase. V e-mailu mu sdělil, že má podezření na korupci ve svém úřadě a že by se chtěl domluvit na "součinnosti" s BIS, která by mohla zajistit důkazy. Premiér na žádost nereagoval.

Petr Nečas
Po přečtení e-mailu jsem zavolal Pavlu Drobilovi a řekl mu, ať pošle pana Michálka ihned na policii.

Říjen a začátek prosince

Michálek se několikrát sešel s Knetigem a pořídil klíčové nahrávky. Schůzky probíhaly buď v restauraci U Modrého orla, nebo v jakési "zadní místnosti" na Drobilově ministerstvu, kde byly ovšem podle Michálka "rušičky".

Martin Knetig
Na rovinu. Jsme domluveni s Ivanem Langerem, který má momentálně na starosti pokladnu ODS.

Je potřeba takovým způsobem vydělat. Ten největší problém potom vzniká tak, že samozřejmě v okamžiku, kdy není ten centralizovanej systém, to znamená tak - jak jsme se domluvili s Pavlem - tak se potom stane, že tam nic nezůstane, kradou všichni.

11. listopad

Michálek se sešel se šéfem Úřadu vlády Lubomírem Poulem. I jemu sdělil svá podezření. Poul to řekl Nečasovi, který zpátky přes Poula vzkázal Michálkovi, ať se se vším obrátí na ministra Drobila.

2. prosinec

Michálek kontaktoval novináře z MfDnes.

Janek Kroupa
Pouze se představil se a řekl, že má důkazy o tom, že se děje korupce. To bylo celé.

9. prosinec

Michálek se sešel s ministrem Drobilem. Také tuto schůzku si tajně nahrál. Drobil mu nejdříve vynadal, že šel se svým podezřením za premiérem Nečasem
a porušil "subordinaci". Když mu Michálek řekl, že si nahrál už schůzky s Knetigem, ministr se zhrozil a naznačil, že by je měl zničit.
V jednom okamžiku ale také poznamenal, že by se měl obrátit na policii, pokud "něco" má. Převládaly ale výzvy ke zničení záznamů,
a dokonce nabídka, že by se v takovém případě mohl stát jeho ministerským náměstkem.

Pavel Drobil
Moje dobrá rada je: Přineste mi to, zničte to a odpřisáhněte mi, že neexistuje nic jiného.

14. prosinec

Ministr Drobil Michálka odvolal z funkce ředitele Státního fondu životního prostředí. Zdůvodnil to tím, že ve vedení fondu "zuřila personální válka", která vyvrcholila tím, že ředitel a první náměstek se navzájem nahrávali skrytými mikrofony.

Pavel Drobil
Místo toho, aby problém řešili se mnou jako svým nadřízeným, předávali takto pořízené nahrávky sdělovacím prostředkům, což do budoucna zkomplikuje vyšetření případu.

15. prosinec

Deník MfD zveřejnil první informace, které zaznamenal Michálek na schůzkách s Knetigem
a Drobilem.

Pavel Drobil
Co se týče obsahu (reportáže), tak jsem viděl přepisy rozhovoru někoho, kdo, pokud skutečně říkal to, co říkal, tak absolutně překročil mandát.

dopoledne

Premiér Petr Nečas reaguje tím, že veřejně vyslovuje podporu Drobilovi. Krátce nato vyvolávají vládní Věci veřejné okamžité koaliční jednání. ČSSD vzápětí oznamuje, že kvůli kauze Drobil vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

odpoledne

Po asi dvouhodinovém jednání špiček koalice Drobil stojící vedle Nečase oznamuje, že odejde z vlády. Ale ne hned: až vláda schválí rozpočet a také vyřeší, co s obří zakázkou na likvidaci ekologických škod, o které se budou ministři dohadovat tento týden.

16. prosinec

Deník MfDnes zveřejnil informace, z nichž vyplývá, že premiér Nečas věděl
o podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí již dříve. Věci veřejné poté vyzvaly Nečase k okamžitému návratu z jednání v Bruselu a svolání další koaliční schůzky. Nečas souhlasil a svolal ji na pátek odpoledne.

Protikorupční policie začala kauzu Drobil vyšetřovat. Na výslechu už byl ministr Drobil. Policisté chtějí předvolat také premiéra Nečase.

17. prosinec

Premiér Nečas se ještě před koaličním jednáním sešel s policejním prezidentem Oldřichem Martinů. Ten mu předal informaci ze spisu, že se Michálek sešel už dříve s Johnem, který mu doporučil, aby se obrátil
na novináře. Martinů přitom právě nyní čelí velkému tlaku ze strany Johna, který ho chce odvolat. Navíc jako policejní prezident sdělil informace z ještě neuzavřeného spisu, který se navíc týká i Nečase, který v kauze Drobil sám čelí trestnímu oznámení. Nečasovi se informace ovšem na následující koaliční jednání velmi hodila, protože to už nebyl jen on, kdo o Michálkových podezřeních dopředu věděl, ale byl to i předseda Věcí veřejných.

Lídři vládních stran se sešli kvůli kauze Drobil, ale po dvou hodinách jednání přerušili.

18. prosinec

Bývalý prezident Václav Havel řekl v rozhovoru pro MfD, že se mu nelíbí, jak se premiér Nečas k celé aféře postavil.

Václav Havel
Obhajoba tohoto ministra mě opravdu zklamala.

Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných John na tiskové konferenci přiznal, že se s Michálkem sešel. Odmítl ale, že pochybil, když Michálka poslal za novináři.

Radek John
Rozešli jsme se s tím, že pan Libor Michálek se bude snažit získat přesnější informace o svých, doposud jen neurčitých, podezřeních, aby je mohl posléze oznámit orgánům činným v trestním řízení.

19. prosinec

Drobila se zastal prezident Václav Klaus.

Václav Klaus v televizi Prima
Byl bych rád, kdyby se to pootočilo a vyřešilo, aby ministr Drobil nemusel odcházet.

Lídři koalice jednali o skandálu. Pokračují dnes.

21. prosinec

Vláda Petra Nečase bude ve sněmovně čelit prvnímu pokusu
o vyslovení nedůvěry. Věci veřejné zatím neslíbily, že vládu při tomto hlasování podpoří.

Klaus se zastal Drobila

Úder vládě


Korupční kauza kolem odcházejícího ministra životní prostředí Pavla Drobila (ODS) je podle prezidenta Václava Klause "úder, který vláda nepotřebovala". Prezident o skandálu hovořil ve včerejší Partii televize Prima. "Mne úplně automaticky napadlo pohrát si se jménem pana ministra Drobila a říkal jsem: No, to bych chtěl vědět, jestli si pan ministr něco nadrobil, anebo jestli mu náhodou nebylo nadrobeno," uvedl Klaus. "Já mám skoro nedobrý a nehezký pocit, že to druhé je pravdou." Prezident také řekl, že zatím nedostal Drobilovu rezignaci na ministerskou funkci pro podezření z jeho napojení na údajnou korupci u Státního fondu životního prostředí (SFŽP). "Byl bych rád, aby se to všechno otočilo a vyřešilo, aby (Drobil) nemusel odcházet," uvedl Klaus.

Druhá kauza: John


Klaus za další kauzu označil to, že Drobilem odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek o svém podezření na korupci nejprve informoval ministra vnitra a předsedu Věcí veřejných Radka Johna, který mu prý poradil pořídit si důkazy. Klaus zároveň naznačil, že se z Johnova popudu věc nakonec dostala dříve k médiím než k policii. "To jsme ve světě, o němž vůbec nevěřím, že by mohl existovat," uvedl.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí