zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fórum Zdravého města - možnost ovlivnit své okolí

28.12.2010
Urbánní ekologie
Fórum Zdravého města - možnost ovlivnit své okolí

Projekt Zdravé město nabízí prostřednictvím fóra občanům možnost podílet se na místním rozvoji a spolurozhodovat o aktuálních tématech. V roce 2010 si tuto formu spolupráce vyzkoušelo na čtyřicet obcí, měst a regionů.

Jak funguje fórum

Fórum Zdravého města je pravidelné setkání s veřejností, na kterém lidé diskutují o nejpalčivějších místních problémech. V roce 2010 se konalo Fórum v celkem 40 Zdravých městech, obcích a regionech. Účastníci těchto setkání určovali "10P - desatero problémů" v daném místě, které bylo následně ověřováno v anketě, do níž se zapojil širší okruh občanů.

Ověřený seznam největších problémů putuje poté do zastupitelstva, které zahrne řešení jednotlivých témat do plánovacích dokumentů včetně rozpočtu. Fóra probíhají každoročně, lidé tak mohou během veřejného setkání získat informace, jak bylo naloženo ze strany města s jejich podněty z minulých let.

Zajímavá témata

Mezi navrhovanými problémy se často objevují témata, jako je údržba zeleně a pořádek ve městě, doprava, parkování, oprava chodníků a silnic, zřizování areálů pro volnočasové aktivity nebo zlepšování komunikace úřadů s občany.

V letošním roce se začaly opakovaně objevovat také požadavky občanů na obnovu dřívějších tradic v místě - přívoz, farmářské trhy, tradiční řemesla, regionální výrobky. Účastníci Fór často vznášejí také požadavky na práci s konkrétními cílovými skupinami, jako jsou senioři, nepřizpůsobiví občané nebo nezaměstnaní. Na Fórech Zdravých měst se v roce 2010 v souhrnu sešlo více než 2 500 občanů, kteří projevili aktivní zájem o kvalitní rozvoj místa, kde žijí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí