zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový ministr životního prostředí až v příštím roce

23.12.2010
Politika
Nový ministr životního prostředí až v příštím roce

Nového ministra životního prostředí premiér Petr Nečas (ODS) nevybere do konce letošního roku. Vyžádá si to podle něj řadu politických jednání, která budou přerušena svátky. "Předpokládám, že tato věc bude řešena spíše po začátku nového roku," řekl dnes novinářům k výběru následovníka Pavla Drobila (ODS).

Jeho rezignaci v úterý přijal prezident Václav Klaus. Drobila přinutila k odchodu z úřadu údajná korupční aféra ve Státním fondu životního prostředí, kterou nastartoval ředitel fondu Libor Michálek zveřejněním nahrávek o údajné snaze vyvést z fondu peníze pro Drobila a jeho stranu.

Utajená dohoda


Ještě před svou rezignací Drobil Michálka odvolal. Podle neoficiálních informací se má na základě dohody mezi koaličními partnery, která vznikla v úterý za asistence prezidenta Václava Klause, Michálek do čela fondu vrátit. Nečas to však dnes nepotvrdil. Znovu odmítl přiblížit detaily utajované dohody s tím, že jde o gentlemanský pakt. Může prý ale říct, co v dohodě není, a to je případ odvolaného ředitele.

Michálek je stále zaměstnancem fondu jako poradce. Jmenovat nového šéfa bude moci až nový ministr životního prostředí. Podle koaliční dohody patří tato funkce občanským demokratům.

Dočasné vedení


Ministerstvo po Drobilovi převzala jeho první náměstkyně Rut Bízková. Fond vede náměstkyně Radka Bučilová. Bízková, která MŽP vedla za úřednické vlády Jana Fischera, sice může za ministra plnit řadu úkolů, ze zákona jí ale nepřísluší jmenování šéfů jednotlivých příspěvkových organizací ministerstva. Nebude tak například jmenovat ani nového ředitele Národního parku Šumava, které ho má dnes zvolit výběrová komise.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí