zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podezřelý tendr na pražskou čističku

27.12.2010
Čištění odpadních vod
Politika
Šlendryján
Podezřelý tendr na pražskou čističku

Pražská TOP 09 podá podnět k antimonopolnímu úřadu k prošetření miliardového tendru na přestavbu pražské ústřední čistírny odpadních vod. Zakázka je  prý od počátku "účelově zneprůhledněna a zmanipulována".

Zakázka s korupčním potenciálem


"V sázce je víc než jenom pověst magistrátu a momentálního vedení města. Jde o důvěru občanů a dlouhodobou důvěryhodnost Prahy," uvedl volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma.

TOP 09 na nejasnosti kolem zakázky na rekonstrukci čistírny odpadních vod poukazuje delší dobu. Vedení města vyzvalo k jejímu zrušení, protože prý má "obrovský korupční potenciál".

Mluvčí strany Plívová konstatovala, že podezření prohloubila kauza údajné manipulace zakázek na Státním fondu pro životní prostřední (SFŽP). Jeho odvolaný šéf Libor Michálek totiž uvedl, že podle informací, které vyslechl, byla prý zakázka nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě.


"Ve chvíli, kdy se o celý skandál ohledně SFŽP a ÚČOV v Praze zajímá Evropská komise, je bezpodmínečně nutné, aby podmínky tendru u nás prověřil alespoň ÚOHS," poznamenal předseda klubu zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček.

Čeká se na nabídkyVýběrové řízení mělo skončit již na počátku prosince, vedení města ale prodloužilo termín na podávání nabídek do konce ledna. Tendr nyní podle náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) nemůže magistrát zrušit. Vedení města chce proto podle něj počkat na nabídky a poté se rozhodnout, jak dále postupovat.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) chce do té doby jednat s Veolií o vyjmutí čistírny z provozních smluv mezi firmou a magistrátem. To je podmínkou, aby Praha mohla získat na přestavbu peníze z Evropské unie. K jednáním do Bruselu se primátor chystá na začátku ledna.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí