zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jiří Leschtina: Chystá ODS další lup?

30.12.2010
Politika
Šlendryján
Jiří Leschtina: Chystá ODS další lup?

Zástupce ředitele Fondu životního prostředí Dušan Fibingr, který se na nahrávkách představuje jako jeden z autorů systému na vylupování státních peněz pro potřeby ODS, se už asi těší do práce. O jeho odvolání Nečas ani další stranické špičky nemluví. Jako sfingy ale také mlčí o návratu odvolaného šéfa fondu Michálka, který celý plán odhalil.

Pokud takhle skončí aféra Drobil, budeme moci s čistým svědomím podezírat ODS, že hodlá v "loupeži za bílého dne" pokračovat.

Leccos prozrazuje už způsob, jakým se vybírá Drobilův nástupce. O různých kandidátech se uvnitř strany spekuluje jako o vyslancích tu jižní Moravy (Mencl), jindy pražského regionu (Chalupa). Prostě hledá se další člověk s "absolutním politickým krytím". Nikoliv kandidát, u něhož by bylo jisté, že zadusí jakékoliv další pokusy o hloubení penězovodu z ministerstva.

Pokud by to příští ministr myslel s úklidem po Drobilovi vážně, čeká ho řada rázných řezů. Například by musel zrušit smlouvy s firmami, jež měly přihrávat státní tendry společnostem, ochotným platit provize. Stejně tak by se měl vystříhat všech poradců, ochotných k machinacím s evropskými dotacemi.

Problém ODS spočívá v tom, že nemá významnějšího straníka, který by rozuměl ekologii a zároveň budil důvěru, že praští kohokoliv přes nenechavé prsty. Jednoho, pravda, měla: zakládajícího člena Bedřicha Moldana. Světově uznávaný expert však přešel před volbami ke Schwarzenbergovi, když ODS jako kandidáta na ministra životního prostředí představila Davida Vodrážku.

Tehdy to vypadalo, že vedení strany hromadně změkly mozky. Po Michálkových odhaleních je jasné, že věděli, co dělají. Moldan by s nimi loupit na státním nešel.

AUTOR: Jiří Leschtina
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí