zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od Nového roku se mění označení elektrospotřebičů

03.01.2011
Energie
Od Nového roku se mění označení elektrospotřebičů

Od Nového roku se změní systém energetického štítkování domácích elektrospotřebičů. Vzhledem k vývoji současných technologií už původní třída A jednoduše nestačí. Spotřebiče tak budou nově označovány kategoriemi A+, A++ a A+++.

Energetický štítek se používá pro domácí elektrospotřebiče, jako jsou ledničky, pračky či myčky a vyjadřuje energetickou náročnost jejich provozu.

Písmena A až G určují poměr spotřeby daného spotřebiče ve srovnání s pevně danými parametry, výsledkem je koeficient energetické účinnosti, který se dělí do tříd podle písmen. "Technologický vývoj jde neustále kupředu a nedošlo k posunu energetických tříd, kategorie A přestala stačit a začalo se používat značení A+, A++ a A+++," vysvětlil příčinu změn Juraj Krivošík z konzultační společnosti SEVEn.

V průběhu příštího roku se spotřebitelé mohou setkávat s oběma variantami štítků a na konci roku 2011 již bude povinné používání nových, graficky i obsahově upravených štítků. U těch nových se změní vizuální podoba a také informační obsah. Veškeré informace jsou vyjádřeny piktogramy a jsou jazykově neutrální, což má zlepšit i jejich působení na zákazníka.

"Výrobci již delší dobu hodnocení A+, A++ a A+++ používají. Až nyní jsou ale tyto kategorie oficiálně součástí štítků a spotřebitel tak reálně vidí rozdíl mezi jednotlivými výrobky. Například u chladicích zařízení se již nyní na trhu nesmí objevit kategorie B a horší, prodávat se tedy mohou pouze kategorie A, a i v té jsou velké rozdíly. Další rozdělení kategorie tak bylo nevyhnutelné," uvedl Martin Sailer, generální ředitel CECED CZ sdružující výrobce domácích spotřebičů. A+++ je označení pro energeticky nejúspornější výrobky.

Další legislativní novinkou je, že veškerá inzerce, která bude obsahovat informaci o ceně produktu, bude muset uvádět i jeho energetickou třídu.

Nově se rozrostla sekce chladicích zařízení o domácí vinotéky a přenosné chladničky. "Ty mohou nést označení i B, C, někdy i D, záleží na použité technologii," uvedl Sailer. Se štítky se spotřebitelé nově začnou setkávat i u televizorů. Do budoucna se do systému budou zařazovat i další výrobky, u kterých lze předpokládat vývoj v energetické náročnosti.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí