zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kráter na Araratu?

11.01.2011
Ekologická dovolená, cestování
Kráter na Araratu?

Ararat, sopka, mohutná hora, nejvyšší vrchol Arménské vysočiny leží na východní hranici Turecka, výška 5165 m n. m.
Biblická pověst říká, že právě zde po 40 denní potopě světa praotec Noe přistál s plně naloženou archou. Obrazně řečeno, zde se díky tomu podruhé narodil život na matičce Zemi.

Nyní však dva vědci našli na západním svahu světově známé sopky velmi zajímavý geologický útvar.
V. G. Gurzadyan (Ústav fyziky, Jerevanská státní univerzita, Arménie) a S.Aarseth (Ústav astronomie, Cambridge, Velká Británie) nalezli na západním svahu Araratu zvláštní kráter. Podle jejich prvotního ohledání není zřejmé, zda kráter vznikl sopečnou činností nebo snad při dopadu meteoritu. Původ kráteru a jeho stáří určí až další výzkum.

Ararat je sopka o výšce 5 156 m. n. m. V okolí vrcholu nalezneme množství větších i menších ledovců. Na první pohled by tak původcem kráteru mohl být ledovec. To ovšem oba vědci vylučují, už jen proto, že kráter se nachází ve výšce okolo 2 100 metrů nad mořem, kde by už ledovce být neměly.

Průměr kráteru je asi 60 až 70 metrů a hloubka cca 15 m. Kráter se nachází v oblasti, která je běžným turistům a expedicím obvykle nepřístupná. Jeho existence tak zřejmě zůstala po delší dobu utajena.

Ararat_cesta_9.JPG


ZDROJ: www.exoplanety.cz, www.scienceworld.cz, upraveno.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí