zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní památka Mařský vrch

15.01.2011
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Přírodní památka Mařský vrch

325

Mařský vrch je přírodní památka na vrcholku stejnojmenného kopce (dříve nazývaného Ličší skála) tvořící část Vimperské vrchoviny, která se nachází východně od obce Štítkov v okrese Prachatice. Důvodem ochrany je balvanové moře syenitového porfyru na severním svahu, které vzniklo v pleistocénu.

Poblíž památky se nachází volně dostupná a přístupná deset metrů rozhledna Mařský vrch a rotunda svatého Václava z roku 1935. Jižně od přírodní památky se nachází další přírodní památka Skalka.

Důvodem ochrany je balvanové pole tvořící tzv. kamenné moře o délce přibližně 150 metrů a šířce 40 metrů, které vzniklo rozpukáním porfyrové žíly v okolní biotitické pararulové hornině. Tyto pukliny se táhnou do značné hloubky a umožňují vznik balvanů, které se v přírodní památce nacházejí chaoticky uspořádány a poskládány na sobě. Předpokládá se, že balvany vznikly jako výsledek mrazového zvětrávání, které vytvořilo převážně deskové struktury o velikosti 1 až 3 metrů. Proces postupného rozrušování skalních bloků stále pokračuje, což dokládají rovnoběžné pukliny na balvanech.[2] Pole se uklání pod sklonem 30°.

Samotný vrchol včetně chráněné památky není zalesněn a vystupují zde na povrch balvany o mocnosti až několika metrů. V balvanovém poli chybí půdní profil, který až na vyjímky, není vyvynut. Jedná se o význačný vrch na severozápadním okraji přibližně 7 kilometrů dlouhého hřebenu, který je zalesněn.

Přírodní památka byla vyhlášena 24. května 1989 okresním národním výborem Prachatice s účinností od 1. července 1989.[1] Kolem památky se nachází 50 metrové ochrané pásmo. Jelikož se nachází na poměrně špatně dostupném místě, nebyla v historii výrazně negativně poškozena či ohrožena. V současnosti je dopad na památku minimální a nebezpečí v podobě zániku nehrozí.

Typ: Skalní útvar
Oblast: Jižní Čechy
Nadmořská výška: 902 metrů nad mořem
Dostupnost: Dostupné pěšky, horské kolo
url: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mařský_vrch

Zdroj: www.turistika.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí