zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komise: Vědci by měli mít větší slovo při povolování těžby ropy

13.01.2011
Geologie
Havárie
Komise: Vědci by měli mít větší slovo při povolování těžby ropy

Vědci by měli mít větší slovo při povolování těžby ropy a zemního plynu z mořského dna. Zároveň je třeba zvýšit strop pro odškodné, které těžební firmy platí v případě havárie. Navrhuje to komise zřízená americkým prezidentem Barackem Obamou k přezkoumání příčin loňské ropné katastrofy v Mexickém zálivu.

Komise v závěrečné zprávě, z níž dnes ještě před jejím oficiálním zveřejněním citovala agentura AP, vyzývá vládu k reformě celého těžebního sektoru. Kromě uvedených návrhů komise také doporučuje zcela změnit strukturu ministerstva vnitra, jež povolení k těžbě vydává. Zejména je podle ní třeba jasně rozdělit oddělení, která vybírají poplatky od těžebních společností, od oddělení, jež mají dohlížet na bezpečnost těžby.

Komise také doporučuje, aby se pokuty vybrané od těžebních společností využívaly k ochraně životního prostředí. Na obnovu ekosystému Mexického zálivu by podle ní mělo jít 80 procent z částky, kterou za způsobení ropné havárie zaplatí britská společnost BP.

Loni na konci dubna vybuchla těžební plošina, kterou BP provozovala. Exploze zabila 11 lidí a poškodila i nově vyhloubený ropný vrt na dně Mexického zálivu. V hloubce 1500 metrů potom do moře začala unikat ropa, její proud se podařilo zastavit až po třech měsících.

Celkem se do moře dostalo téměř 800 milionů litrů ropy a katastrofa v Mexickém zálivu se stala nejhorší ropnou havárií v dějinách USA. Surovina poškodila pobřeží pěti amerických států, včetně ekologicky citlivých mokřadů v deltě Mississippi. Ochránci životního prostředí se obávají, že americké pobřeží se bude z ropné havárie vzpamatovávat ještě několik let.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí