zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda asi zruší tendr na likvidaci starých ekologických škod

17.01.2011
Havárie
Vláda asi zruší tendr na likvidaci starých ekologických škod

Vláda zřejmě zruší obří zakázku na likvidaci starých ekologických škod za 114 miliard korun. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes, které to anonymně potvrdily vládní zdroje z ODS, Věcí veřejných i významní členové TOP 09. Deník připomíná, že zakázka, vyhlášená v roce 2008, se stala jedním z hlavních sporů ve vládní koalici, rozepře panovaly zejména mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který ekotendr hájil.

Podle MfD vláda zřejmě jen otevře obálky s nabídkami, a pak tendr zruší. Nyní se už prý jen hledá způsob prezentace, aby Kalousek "nevypadal jako poražený".

Kalousek však uvedl, že myšlenku ekotendru ještě nevzdává. "Já jsem také nikdy netvrdil, že se podaří vybrat vítěze. Je potřeba seznámit se s nabídkami a naprosto chladnokrevně říci, zda leží nebo neleží na stole nabídka, která dává záruku, že to bude lepší, rychlejší a především levnější, než je současný systém," řekl ministr financí.
Kritici soutěže, k nimž patří i premiér, tvrdí, že zakázka je předražená a může připravit stát o desítky miliard korun. Nečas podle dřívějších informací Lidových novin dokonce hrozil demisí, pokud bude ekotendr schválen.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle informací tisku však Česká inspekce životního prostředí dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací na 40 až 50 miliard korun. Server Aktuálně.cz nedávno uvedl, že by stát za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit dokonce jen mezi 25,3 až 31,7 mld. korun. Server se přitom odvolal na důvěrný dokument ministerstva životního prostředí.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstaly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí