zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Schválen investiční plán 2011 Severočeské vodárenské společnosti

21.01.2011
Voda
Schválen investiční plán 2011 Severočeské vodárenské společnosti

Představenstvo Severočeské vodárenské společnosti a. s. (dále SVS) schválilo, po projednání a schválení dozorčí radou, investiční plán společnosti pro rok 2011 ve výši 1,314 miliardy korun.

Celkový objem prostředků na pořízení infrastruktury SVS v roce 2011 je naplánován ve výši 1,314 miliardy korun. Tato částka je kryta ve výši téměř 1,159 miliardy korun z vlastních zdrojů společnosti a úvěru. Ostatními zdroji jsou dotace z fondů Ministerstva zemědělství, Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Z Ministerstva zemědělství se podařilo získat dotace v souhrnné výši přibližně 52 milionů korun na akce "Velké Hamry - rekonstrukce ČOV", "Česká Kamenice - rekonstrukce ČOV", "Mimoň - přečerpávání a ČOV Hradčany" a "Kamenický Šenov - dostavba kanalizace". Bude rovněž doplacen zbývající část dotace ve výši 103 milionů korun z fondů EU a SFŽP pro projekt Lužická Nisa, dokončený v roce 2008. Naopak u řady projektů, pro které jsou podány žádosti o dotace prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí (stavby rozděleného projektu Čistá Ploučnice, ČOV Šluknov, ČOV Litvínov), dosud nedošlo k podpisu finančních memorand, ačkoliv stavby jsou již v pokročilé fázi realizace nebo dokonce ve zkušebním provozu. Uvedené stavby financuje SVS a vyplacení dotací je s otazníkem.

Celková částka na investice se rozdělí v tomto poměru: Dvě třetiny, tj. 870 milionů korun, půjde na strategické, legislativou vyvolané investice a třetina, 429 milionů korun, je určena na obnovu stávajícího majetku. Malý podíl 15 milionů korun představují nové dostavby sítí, které nespadají pod strategické investice ani obnovu majetku.

Petr Skokan, předseda představenstva SVS, k tomu dodává: "Máme pozitivní zprávu pro naše akcionáře - můžeme je ujistit, že SVS plní své úkoly a co se týče strategických investic, budou v roce 2011 v naprosté většině stavby dokončeny a před dokončením. To se týká celkem 25 čistíren odpadních vod a 18 rozsáhlých dostaveb kanalizačních systémů v obcích nad 2000 obyvatel. Jde o stavby v celkovém finančním objemu přes čtyři miliardy korun. Akcionáři - severočeská města a obce - proto nemusejí konec přechodného období očekávat s obavami z ev. finančních sankcí."

V těchto dnech SVS zahajuje rekonstrukce posledních dvou menších čistíren odpadních vod s velikostí nad 2 000 obyvatel - Šluknov a Česká Kamenice. Začátek rekonstrukce se mírně posunul z důvodu loňských záplav, s jejichž následky se SVS musela urgentně vypořádat. Tím v regionu SVS skončí realizace strategických investic v oblasti čištění odpadních vod a odkanalizování, které si vyžádala evropská směrnice č. 91/271/EHS o čištění městských odpadních vod. SVS proto bude moci své síly napřít do rekonstrukcí velkých úpraven vody a rychlejšího tempa obnovy majetku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí