zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Chalupa o Zelené úsporám

24.01.2011
Dotace
Ministr Chalupa o Zelené úsporám

Zelená úsporám: dobrý tah, nebo omyl, který nás přijde draho? A jak se k tomuto programu staví nové vedení ministerstva životního prostředí? Přečtěte si oficiální prohlášení nového ministra Tomáše Chalupy.

Po necelém týdnu v úřadu ministra životního prostředí a po rámcovém seznámení se se situací ve Státním fondu životního prostředí a v programu Zelená úsporám jsem dospěl k těmto dosavadním závěrům:

1. Situaci v programu Zelená úsporám považuji za vážnou.

2. Mám zásadní pochybnosti o manažerském zvládnutí projektu ze strany vedení Státního fondu životního prostředí, a to od samého spuštění.

3. O dalším postupu je možné rozhodnout pouze po prověření celého dosavadního programu Zelená úsporám. Proto jsem zformuloval zhruba 50 otázek v těchto základních oblastech:

a) právní aspekty programu Zelená úsporám,
b) celý proces fungování programu včetně manažerské odpovědnosti,
c) administrace programu, monitorovací a kontrolní systém.

4. Dále jsem nařídil vedení fondu shromáždit všechny směrnice, nařízení, manuály, interní předpisy, zápisy z jednání a ostatní relevantní spisovou dokumentaci vážící se k programu Zelená úsporám.

5. Všechny tyto dokumenty včetně dotazů budou předány auditorovi k prověření a zodpovězení. O závěrech této kontroly a z ní plynoucí odpovědnosti budu informovat veřejnost.

6. Ubezpečuji veřejnost, že mým cílem je nalézt takové řešení, aby připravené finanční prostředky ve výši cca 19 mld. Kč byly jasným, srozumitelným a spravedlivým způsobem co nejrychleji poskytnuty žadatelům, kteří splnili všechny podmínky pro přijetí žádosti. Chci, aby tento projekt mohl naplnit původní poslání, tj. přispět ke zlepšení životního prostředí a podpořit malé a střední podnikatele v době krize.

7. Administrace podaných žádostí tímto není dotčena a nadále pokračuje.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí