zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko chce jadernou elektrárnu v Blahutovicích už v roce 2025

25.01.2011
Atomová energie
Česko chce jadernou elektrárnu v Blahutovicích už v roce 2025

Česko chce postavit třetí jadernou elektrárnu. Nejmodernější jaderný zdroj na světě by mohl stát již v roce 2025 v Blahutovicích na severní Moravě. Jak se podařilo Moravskému hospodářství zjistit, první kroky k tomuto cíli byly již provedeny. Ani rozšíření jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech tak nemusí být posledními aktivitami v chystaném nástupu jaderné energetiky v České republice v nejbližších letech.

Projekt dostal název Allegro, tedy Rychlý. Není to náhodný ani krycí název. Byl převzat ze světa hudby naprosto opodstatněně. Reaktor, který by mohl stát za 15 let na území České republiky je nejmodernějším typem takzvaného rychlého, množivého jaderného reaktoru čtvrté generace.

"Jedná se o reálnou technologii," potvrdil Moravskému hospodářství ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy (ÚJV) Aleš John, že skutečně se v Česku začalo pracovat na vývoji a výstavbě nového jaderného reaktoru. Upozornil, že se jedná o plynem, konkrétně heliem chlazený reaktor. Ústav jaderného výzkumu v Řeži podepsal loni dokument o spolupráci na realizaci tohoto reaktoru s podobnými ústavy na Slovensku a v Maďarsku.

Celý článek najdete na www.moravskehospodarstvi.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí