zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odloží vláda opět záchranu Horního Jiřetína?

26.01.2011
Energie
Geologie
Odloží vláda opět záchranu Horního Jiřetína?

Vyvlastňovací paragrafy slíbila koalice škrtnout v roce 2011

Praha, 25. ledna 2011 - Obce a města stojící na uhlí se mají dle platné koaliční smlouvy (1) v letošním roce konečně dočkat definitivního vyřešení dlouholeté nejistoty ve věci vyvlastňování kvůli těžbě uhlí. Vládní strany se totiž zavázaly zrušit do konce roku 2011 komunistické vyvlastňovací paragrafy z horního zákona (2), z nichž mají užitek pouze uhlobaroni, a které ohrožují budoucnost tisíců lidí. (3) Splnění tohoto slibu je však nyní ohroženo. Vláda bude totiž na svém zítřejším zasedání projednávat návrh Plánu legislativních prací vlády na rok 2011, v němž se s novelou horního zákona pro letošní rok nepočítá.

Materiál uvažuje pouze s tzv. věcným návrhem novely (jde o "zárodek" zákona, který v neparagrafovém znění popisuje, co by v zákoně mělo být), a to až na rok 2012. Novela horního zákona spadá do působnosti ministra průmyslu a obchodu (MPO) Martina Kocourka. Kocourkovi úředníci koaliční smlouvu stále otevřeněji sabotují. Přes opakované upozornění na závazky z koaliční smlouvy se snaží zabránit tomu, aby byly vyvlastňovací paragrafy v letošním roce zrušeny. (4, 5) Uvedeným počínáním MPO ohrožuje nejen důvěryhodnost vlády, ale i naději lidí žijících na dobývacích prostorech udělat tlustou čáru za více než dvaceti lety právní nejistoty ohledně jejich domovů.

"Koaliční strany se dohodly, že jsou pro ně limity těžby a soukromé vlastnictví posvátné, ale ministr Kocourek tyto úlety svých úředníků přinejmenším tiše toleruje a nosí je na jednání vlády. Nese za ně tudíž politickou odpovědnost. Nechceme nic většího, než aby se osazenstvo MPO chovalo jako státní úřad naplňující dohodnutý vládní program, a ne jako smečka průmyslových lobbyistů," řekl Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR.

Případné couvnutí vlády by vyvolalo silnou nevoli představitelů samospráv obcí nejvíce postižených důsledky těžby.

Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína v této souvislosti prohlásil: "Přes dvacet let žijeme v nejistotě. Současná koalice to slíbila změnit, a my jí za to opakovaně vyjádřili vděk. Pokud by teď otočili, byl by to opravdu podraz. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč by vláda neměla dva komunistické vyvlastňovací paragrafy vyškrtnout z horního zákona už letos."

Starosta Litvínova Milan Šťovíček k tomu uvedl: "Stále věřím, že jde o nedorozumění a ne zlou vůli. Doufám, že vláda prostě ten jeden chybějící řádek do třicetistránkového dokumentu doplní. Považuji to za opravdu zásadní. Nejde jen o bourání Horního Jiřetína, ale i kvalitu života desítek tisíc obyvatel Litvínova a budoucnost celého Podkrušnohoří."


Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR
e-mail: jan.rovensky@greenpeace.org, tel.: 723 623 238
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140
Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína
e-mail: vladimir.burt@email.cz, tel: 724 081 095
Milan Šťovíček, starosta města Litvínova (a poslanec PSP ČR)
e-mail: stovicek@mulitvinov.cz, tel: 602428208
Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu
e-mail: kocourek@mpo.cz, 224 851 111

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí