zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr si chce posvítit na Lesy ČR

27.01.2011
Les
Ministr si chce posvítit na Lesy ČR

Hned jakmile budou vyřešené letošní tendry a schválená koncepce Lesů na příští rok, chce se ministr zemědělství Ivan Fuksa podívat na případná pochybení státního podniku v minulosti. Audity, které v Lesích proběhly, podle něj dopadly "formálně správně".

I tak ale zůstávají v Lesích otázky nad vysokými výdaji na propagaci, nad podivnými nákupy IT, kvůli kterým stát zřejmě s dodavatelem povede arbitráž, či nad zakázkou na uniformy zadanou bez soutěže. "Audity došly k závěru, že nebyly porušeny žádné zákony v oblasti účetnictví, v evidenci, hospodaření s majetkem a zadávání zakázek a obchodu," řekl v rozhovoru pro HN Fuksa. "To je pro mne stanovisko, které vnímám jako vstupní informaci do té doby, než se zbavím problematiky tendru na lesnické práce. Pak budu chtít jít společně s dozorčí radou dále ve zkoumání směrem do minulosti," dodal ministr.

O koncepci státních lesů na příští roky dnes jedná vláda, minulý týden se na ní ministři neshodli, nadšení z ní nebyli hlavně zástupci Věcí veřejných. Dokument dlouhodobě kritizují ekologové, menší zpracovatelé dřeva, nevládní organizace i soukromí vlastníci lesů. Lesy chtějí, aby vše - od sázení stromků přes těžbu až po obchod se dřevem - dělaly soukromé firmy. Podle kritiků koncepce zvýhodňuje velké společnosti, malé a střední se nedostanou ke dřevu.

Pokud vláda materiál odmítne, ministerstvo by podle Fuksova náměstka pro lesní hospodářství Jiřího Nováka zřejmě zkusilo opět rychle do vlády dostat upravenou verzi podle požadavků ministrů.

AUTOR: Ondřej Malý
AUTOR: Marek Hudema
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí