zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vimperk do léta vyřeší problémy s biologickým odpadem

31.01.2011
Bioodpady
Vimperk do léta vyřeší problémy s biologickým odpadem

Každá větší obec musí časem řešit problém s biologickými odpady: městská zeleň, stravovací zařízení i domácnosti produkují svůj díl přírodně rozložitelných odpadků. Tento problém se nevyhnul ani Vimperku, který se rozhodl pro nejlepší řešení - vybudování kompostárny.

Ve Vimperku na Prachaticku do července vyřeší problémy s biologickým odpadem. S dotací z operačního programu Životní prostředí vybudují kompostárnu, nakoupí stroje a zařízení na zpracování odpadů a kompostéry pro občany. Biologické odpady tvoří podle hrubých odhadů asi třetinu z komunálních odpadů, řekl dnes ČTK vedoucí odboru životního prostředí radnice Josef Kotál.

Jenom ze zelených ploch města se ročně odveze asi 1000 tun hmoty. Skončí na skládce komunálních odpadů. Kompostárna umožní zpracování nejen trávy a větví z městské zeleně a ze zahrad, ale také biologických odpadů z domácností a stravovacích zařízení, případně i starého papíru. Vzniklé hnojivo pak může být využito na rekultivaci skládky a regeneraci městské zeleně.

Kompost i skládka za dotaceProjekt bude stát více než 31 milionů korun, z toho hodnota stavebních prací je 18 milionů a strojů a zařízení 12 milionů. Projektové a inženýrské práce stály jeden milion. Dotace z evropských zdrojů a Státního fondu životního prostředí činí přes 28 milionů korun. Město se na investici podílí deseti procenty.

Za peníze budou mimo jiné v areálu čistírny odpadních vod postaveny zpevněné plochy a hala, na skládce v Pravětíně dozrávací plochy. Město už má uzavřené smlouvy se všemi dodavateli jak na stavební práce, tak na dodávku strojů a zařízení. Provoz kompostárny budou zajišťovat Městské služby.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí