zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína staví ekologické město

04.02.2011
Ekologické stavění, bydlení
Čína staví ekologické město

Asi 50 kilometrů od současného dvanáctimilionového východočínského města Tianjin vzniká "nový" Tianjin - zcela soběstačné ekologické město. Hotovo by mělo být v roce 2020. "Drobeček" na ploše asi třiceti kilometrů čtverečních se stane živou ukázkou nejmodernějších ekologických technologií.


První ekologická vlaštovka

Už v roce 2007 byl čínskou vládou a Singapurem schválen plán na společnou výstavbu nového města Tianjin (česky překládáno jako Tchien-ťin). Přibližně 150 kilometrů jihovýchodně od hlavního čínského města Peking tak začala už v roce 2009 výstavba prvních rodinných domů, které v současné sobě tvoří předměstí novému ekologickému městu Tianjin. To by se mělo stát předlohou pro další nová čínská města stavěná na zelené louce, která budou harmonická, šetrná k životnímu prostředí a praktická.

Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin

Ekologické údolí

Ekologické město Tianjin by se mělo po dokončení rozkládat na ploše více jak 30 kilometrů čtverečních a to kousek od východočínského moře na toku říčního kanálu řeky Ji. Poloha města byla vybrána záměrně, neboť 10 minut jízdy od města se nachází obchodní a ekonomické parky zaměstnávající tisíce lidí. Srdcem města se stane takzvané ekologické údolí, což bude 11 kilometrů dlouhý zelený pás podél řeky zasahující 200 metrů do města. Nabízet bude mola pro lodní dopravu, rekreační parky, místa pro různé živočichy a cyklostezky daleko za město.

Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin

Samotné město bude koncipováno jako vícevrstvé jádro, přičemž bude veškeré budovy budou stavěny v těsné blízkosti u sebe, propojené mosty a pokryté zelení s maximálním využitím půdy. Tomu by měly pomoci i terasy s rýžovými poli, tolik typickými pro Čínu. Využíváno bude pro maximální osamostatnění jak solární energie pomocí panelů, tak větrné energie. Mořská voda má být odsolovaná na pitnou a odpadní zpětně recyklována pro co nejmenší dopad na životní prostředí.

Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin Nové ekologické město Tianjin

Doprava ve městě má být omezena na hromadnou a to až z 90 procent. Po dokončení v roce 2020 by mělo město být určeno až pro 350 tisíc obyvatel, což je mnohonásobně méně než stejně velká současná města. Tím více je vidět, že město bude dbát na pokrytí městských ploch zelení a jen zastavěním co nejvíce volných míst komerčně využitelnými budovami.

Foto a zdroj: Tianjin Eco-City

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí