zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kočí (VV): K řešení znečištění ovzduší je třeba změnu zákona

02.02.2011
Ovzduší
Kočí (VV): K řešení znečištění ovzduší je třeba změnu zákona

Na Ostravsku dnes opět nastala smogová situace, imisní limity pro polétavý prach byly na některých místech v regionu překročeny až pětinásobně. Úřady vyhlásily signál regulace.

Poslankyně Kristýna Kočí míní, že problém znečištění je možné zmírnit novelou zákona o ovzduší, ale i aktivnějším přístupem kraje. Opatření jako je MHD zdarma podle ní k řešení situace nijak nepřispěje.

"Znečištění na Ostravsku je skutečně vážný problém, který se bohužel nedaří dlouhodobě řešit. Snažíme se situaci do doby, než bude přijata komplexní novela Zákona o ovzduší, alespoň částečně zlepšit. Proto jsme s kolegy z Moravskoslezského kraje předložili malou novelu zákona, která by měla jít do třetího čtení v únoru," říká Kočí, která je, společně s Pavolem Lukšou (TOP 09) a Pavlem Drobilem (ODS), předkladatelkou návrhu. Zákon přináší některá dílčí opatření, jako další zpřísnění podmínek pro velké znečišťovatele, nebo možnost zavedení nízkoemisních zón v centrech měst. "Důležité je i bezplatné užívání dálnic na území měst, je-li vyhlášen signál regulace, které by mělo výrazně odlehčit dopravě," doplňuje Kristýna Kočí.

Na opatření, které zavedl ostravský magistrát a umožňuje občanům využívat v době smogové situace MHD zdarma, se však dívá skepticky. "Hromadná doprava zdarma může vypadat líbivě, ve skutečnosti však k řešení problému nijak nepřispívá. Nelze nijak prokázat, že toto opatření přiměje lidi nechat auta doma, tím spíše, že je vyhlašováno prakticky z hodiny na hodinu a lidé nemají dostatek času na něj zareagovat. Navíc přináší městu náklady ve výši asi 1 milión korun denně. Dokážu si představit, že by tyto peníze mohly být využity racionálněji," tvrdí Kočí.

Kromě změny zákona však poslankyně upozornila, že situaci by měl aktivněji řešit i kraj, který má v oblasti znečištění významné pravomoci, například vydává integrovaná povolení. Vyhlášení signálu regulace mimo jiné ukládá největším průmyslovým znečišťovatelům omezit nebo úplně zastavit výrobu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí