zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové značení přepravy nebezpečného odpadu

01.02.2011
Doprava
Odpady
Havárie
Nové značení přepravy nebezpečného odpadu

S přelomem roku přicházejí v platnost nová nařízení upravující silniční přepravu nebezpečného zboží. Změny evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečného zboží, zkráceně ADR, se týkají jak kusového zboží, tak dopravy v cisternách. Pro látky znečišťující vodu není stanoveno žádné přechodné období. Tyto látky musejí být s platností od 1. ledna 2011 označeny pomocí nových symbolů.

"ADR se v podstatě aktualizuje proto, aby korespondovala s modelovými nařízeními OSN, což znamená, že společnosti v logistickém sektoru si budou muset zvyknout na nové termíny, definice a nové klasifikace," vysvětluje Karel Pták, inspektor ADR a AW ze společnosti TÜV SÜD Czech. Zejména látky, které představují nebezpečí pro životní prostředí, byly uspořádány podle "Globálně harmonizovaného systému (Globally Harmonized System, GHS), který definuje standardní globální klasifikaci, značení a balení chemikálií. Dle nové úpravy budou automobily vezoucí nebezpečné zboží vedle známého "symbolu plamene" opatřeny také novým symbolem "mrtvé ryby a mrtvého stromu", který poukazuje na možné nebezpečí pro životní prostředí.

Pro společnosti v sektoru dopravy a poskytovatele dalšího vzdělávání to vedle nové označovací povinnosti znamená změny v procesu školení a nové požadavky související s obsahem kurzů. Dokonce se změní i samotné osvědčení ADR: v budoucnu bude mít sympatický formát velikosti kreditní karty.

Zdroj: TÜV SÜD Czech

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí