zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dividendy ČEZ by zachránily Zelenou úsporám

03.02.2011
Energie
Dotace
 Dividendy ČEZ by zachránily Zelenou úsporám

Vláda by podle Hnutí DUHA měla přestat nechávat v nejistotě domácnosti, jež si chtějí zateplit domy, a díru v Zelené úsporám překlenout finanční injekcí z výnosů ČEZ.

Ekologická organizace tak komentovala diskuse o tom, zda (a jak) bude koalice pokračovat v úspěšném programu, který snižuje dovoz zemního plynu z Ruska i závislost na uhelných dolech.

Hnutí DUHA prosazuje, aby ministři do pokračování Zelené úsporám vložili peníze z aukcí povolenek ke znečišťování, které si budou kupovat uhelné elektrárny, hutě, chemičky a jiné velké podniky. Ale dražby začnou až za dva roky. Ekologická organizace proto navrhla, aby bezprostřední nedostatek prostředků - předběžné odhady mluví o třech až pěti miliardách korun - pokryla jednorázová investice z dividend ČEZ.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Zelená úsporám je výborně vymyšlený, úspěšný a populární program. První rok a půl to potvrdil. Sníží naši závislost na ruském plynu i povrchových uhelných dolech a rodiny ušetří tisíce korun ročně. Nic na tom nemění, že se mohou objevit dílčí problémy, které lze samozřejmě opravit."

"Zelená úsporám samozřejmě má jednu velkou chybu. Je v ní málo peněz. Od začátku bylo jasné, že rozpočet vystačí jen pro malou část zájemců."

"Vláda nesmí nechávat domácnosti v nejistotě. Měla by rychle oznámit, že do programu doplní další prostředky a umožní, aby zateplování domů pokračovalo. Právě do Zelené úsporám by měly jít výnosy z aukcí povolenek ke znečišťování. Díru do doby, kdy začnou, by měla vláda pokrýt injekcí z letošní dividendy ČEZ."

Kontakty:
Martin Sedlák, telefon 737 128 471, email: martin.sedlak@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email: barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí